fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaW sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli...

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje „Kandyd, czyli optymizm”

W sobotę, 8 stycznia w Teatrze im. A. Mickiewicza odbędzie się premiera spektaklu „Kandyd, czyli optymizm”. Reżyserem przedstawienia jest Rafał Szumski.

„Kandyd, czyli optymizm” będzie drugą premierową realizacją jubileuszowego sezonu, której podjął się Teatr im. A. Mickiewicza. Pierwszą była „Strefa zero”, wśród nowych pozycji w repertuarze instytucji były też „Zażynki” (koprodukcja z Fundacją Oczami Brata) oraz „Skłodowska. Radium Girl” (produkcja Fundacji Teatr Papahema).

Teraz pora na dzieło Voltaire’a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego i adaptacji scenicznej Macieja Wojtyszki i Krzysztofa Orzechowskiego. W „Kandydzie” brzmieć będą piosenki Jerzego Derfla z tekstami wspomnianego już Wojtyszki. Za reżyserię spektaklu odpowiada Rafał Szumski.

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli optymizm" 1
Próba spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Gdy kształt rzeczywistości jest zgoła odmienny

O czym opowiada sztuka? – Prostoduszny i łatwowierny Kandyd przesiąkł filozofią swojego mistrza i słuchał jego nauk “z ufnością właściwą jego wiekowi i naturze”. Uwikłał się jednak nasz bohater w romans z córką barona, „rumianą, świeżą, pulchną i apetyczną” Kunegundą. Rozgniewał tym barona tak bardzo, że został wygnany z zamku. Od tego momentu podróżuje Kandyd wraz z Panglossem po świecie, odwiedza przeróżne krainy, staje się wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości. Autor „wtłacza” bohatera w najrozmaitsze, nieprawdopodobne sytuacje, każe mu doznawać najbardziej fantastycznych przygód, a wszystko po to, aby zweryfikować tezę Panglossa o najlepszym ze światów. W pewnym momencie trafia wprawdzie Kandyd do krainy Eldorado – ziemskiego raju, Arkadii, gdzie złoto, szmaragdy i rubiny leżą na ulicach, a ludzie żyją zgodnie i szczęśliwie, kierując się w życiu zasadami równości, sprawiedliwości i przyjaźni. Niemniej jednak zastosowanie motywu fantastyczno-utopijnej krainy ma cel praktyczny – pozwala na prawach kontrastu jeszcze wyraźniej dostrzec wady i niedorzeczności współczesnej autorowi cywilizacji. Okazuje się bowiem, że kształt rzeczywistości jest zgoła odmienny. Świat Kandyda jest światem pełnym zbrodni, gwałtu, degeneracji moralnej, podziałów stanowych, fanatyzmu religijnego, zabobonów, dominacji władzy absolutnej. Bohater wpisany w tak mroczną rzeczywistość co raz poddaje ostrej krytyce jej przeróżne sfery, burzy optymistyczną koncepcję świata, obnażającą jego niedoskonałości i absurdy – przypomina częstochowski teatr.

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli optymizm" 2
Próba spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Kto wystąpi na scenie teatru?

Tytułowego Kandyda gra Adam Machalica, Kunegudną jest Hanna Zbyryt, a Panglossem (oraz także Sekretarzem Gubernatora) – Antoni Rot. Obsadę (kreując często kilka postaci) tworzą również: Waldemar Cudzik (Marcin), Adam Hutyra (Baron, Żołnierz I, Majtek, Inkwizytor, Gubernator Buenos Aires, Król Eldorado), Małgorzata Marciniak (Baronowa, Starucha), Maciej Półtorak (Brat Kunegundy, Żołnierz II, Eunuch, Żyd Issachar), Sylwia Oksiuta-Warmus (Pakita) oraz Bartosz Kopeć (Kakambo, Anabaptysta Jakub, Zausznik Inkwizytora).

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli optymizm" 3
Plakat autorstwa Jacka Sztuki

Na scenie gościnnie pojawią się Ilia Piątek,Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz ze Studia Aktorskiego”Mała Rolka” w Częstochowie. Muzykę na żywo zapewni Kwartet smyczkowy Tomasz Kulisiewicz (I skrzypce), Nela Zaforemska (II skrzypce), Malwina Kęsicka (altówka) oraz Zofia Kulisiewicz (wiolonczela).

Asystentem reżysera jest Andrzej Rospondek, za muzykę i aranżacje odpowiada Karol Nepelski, a asystentką kompozytora jest Oktawia Pączkowska. Z kolei za scenografię odpowiedzialna jest Aleksandra Grabowska, za kostiumy – Adrian Lewandowski, a za choreografię – Aleksander Kopański.

Autorem plakatu jest częstochowski malarz Jacek Sztuka, a autorką grafiki – Karolina Bednarczyk.

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli optymizm" 4
Próba spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

„W tym dziele na nowo trzeba się zakochać”

Premiera spektaklu odbędzie się już w sobotę, 8 stycznia o godz. 19 (bilety kosztują 50 zł). – Trudno uwierzyć, że Voitaire napisał „Kandyda..” w XVIII wieku. Okazuje się, bowiem, że niezależnie od systemów politycznych i epoki, wciąż żyjemy w „najlepszym ze światów”, a krajem zarządza „czarujący monarcha”, z kolei „nasz generał jest najwybitniejszy”, natomiast „Kobiety są wspólne, tak jak wszystko w tym kraju”. Ten ponadczasowy tekst z klasyki literatury, poraża swą aktualnością, wzrusza, zachwyca i bawi. Odrzucając odium szkolnych interpretacji, opierających się na porównaniu trzech tez filozoficznych i dyskusji „jaka postawa życiowa jest ci bliższa?” – po prostu…  w tym dziele na nowo trzeba się zakochać. Ponownie je przeczytać lub obejrzeć. I my Państwu tę drugą opcję proponujemy! – zachęca instytucja.

W sobotę w Częstochowie będzie premiera! Na scenie teatru zadebiutuje "Kandyd, czyli optymizm" 5
Próba spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Pokazy przedpremierowe teatr zaplanował na 6 i 7 stycznia na godz. 19. Bilety na parter kosztują 40 zł (normalne), 35 zł (ulgowe), a te na balkon – 35 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe). Potem spektakl będzie grany 12 stycznia o godz. 18 oraz 29 i 30 stycznia o godz. 19. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -