Częstochowscy strażnicy miejscy kolejny raz pomogli bezdomnym przetrwać mroźną noc

0
159

Częstochowscy strażnicy miejscy wraz z MOPS-em w nocy z niedzieli na poniedziałek kontrolowali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Z gorącego posiłku skorzystało 29 osób, a dwie pod wpływem alkoholu zostały przewiezione do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi.

Częstochowscy strażnicy miejscy kolejny raz pomogli bezdomnym przetrwać mroźną noc 1
Fot. archiwum częstochowskiej Straży Miejskiej

Kolejny raz tej zimy temperatura na dworze przekroczyła -10oC, dlatego częstochowskie instytucje ruszyły z pomocą osobom bezdomnym. Pracownicy MOPS w Częstochowie wraz ze strażnikami miejskimi wieczorem w niedziele oraz z niedzieli na poniedziałek kontrolowali pustostany.

W trakcie kontroli 33 miejsc (w których najczęściej przebywają osoby bezdomne) spotkano 29 osób, którym rozdano 50 ciepłych posiłków. Dwoje bezdomnych znajdowało się pod wpływem alkoholu, dlatego ze względu na ich bezpieczeństwo, funkcjonariusze przewieźli ich do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi i pozostawili do wytrzeźwienia.

Takie działania odbywają się zawsze w sezonie zimowym i są one organizowane przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy. Strażnicy Miejscy kontrolują pustostany, altany, piwnice znane z własnego doświadczenia oraz te miejsca, które zostały wskazane przez streetworkerów. Całość koordynowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W pomoc zaangażowana jest także m.in.: Fundacja Chrześcijańska „Adullam” oraz streatworkerzy.

Częstochowska Straż Miejska, MOPS i Partnerzy przypominają oraz apelują, żebyśmy nie byli obojętni i zwracali bacznie uwagę na sytuację wszystkich osób, którym mogą w okresie zimowym zagrażać niskie temperatury – szczególnie osób bezdomnych, starszych i samotnych.

Miejsca pobytu osób bezdomnych można zgłaszać na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego Straży Miejskiej (tel. 986) lub MOPS-u w Częstochowie (tel. 34 37 24 200).

Działa również całodobowa infolinia uruchomiona przez Śląski Urząd Wojewódzki. Łącząc się bezpłatnie z numerem 987, można uzyskać informacje dot. wsparcia osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego, w zakresie noclegu i wyżywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here