fbpx

Policja wodna apeluje o rozwagę. Sezon letni jeszcze się nie zaczął, a funkcjonariuszom przybywa interwencji

Do pełni sezonu letniego jeszcze z powodu kiepskiej, jak na tę porę roku, pogody daleko, tymczasem funkcjonariusze z tzw. wodnej policji już mają co robić. Tylko jednego dnia interweniowali trzykrotnie, ratując amatorów wypoczynku na wodzie na zalewie w Poraju.

Policjanci z Samodzielnnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie uratowali dwóch mężczyzn, którzy wpadli do wody, a później pomogli załodze wywróconej żaglówki oraz sternikowi, który miał problemy z dopłynięciem do portu. Policja przypomina, że przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku na wodzie i nad wodą.

Sobotnie interwencje policyjnego patrolu na zalewie Zalew w Poraju pokazały, że służba policji wodnej jest jak najbardziej potrzebna.

W samo południe, w minioną sobotę, policjanci zauważyli wywróconą żaglówkę. Obok niej, w wodzie znajdowały się dwie osoby, które wzywały pomocy. Funkcjonariusze pomogli żeglarzom wydostać się z wody i wspólnie z patrolem z Myszkowa przetransportowali ich na brzeg.

– Do kolejnej niebezpiecznej sytuacji doszło po południu – informuje Komenda Miejska Policji w Częstochowie. – Patrolując zbiornik wodniacy zauważyli, jak podczas zwrotu katamaranu do wody wpadło dwóch mężczyzn, którzy nie posiadali kamizelek ratunkowych. Jeden z nich zaczął się topić. Policjnaci niezwłocznie przystąpili do akcji ratunkowej, która utrudniona była przez silny wiatr oraz wysokie fale. Na szczęście dzięki szybkim działaniom nikomu nic się nie stało. Na tym interwencje w Poraju się nie zakończyły. Jeszcze tego samego dnia, niespełna godzinę później wodniacy wsparli sternika, który z powodu złych warunków atmosferycznych miał problemy z dopłynięciem do portu. Na pokładzie była jeszcze czwórka wystraszonych dzieci. Policjanci pomogli dostać się im na policyjną łódź, a żaglówkę odholowali do brzegu.

Jak przekazała częstochowska policja, taki interwencji będzie wraz z poprawiającą się pogodą coraz więcej. Wielu z nich tymczasem można uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad. Należy: unikać nadmiernej brawury, mierzyć siły na zamiary, odpowiednio przygotować się do żeglowania na każdym akwenie, a także nie spożywać alkoholu w trakcie wypoczynku na wodzie i nad zbiornikami wodnymi.