fbpx
Strona głównaBezpieczeństwoPolicja i Straż Miejska prowadzą działania wspierające osoby w kryzysie bezdomności

Policja i Straż Miejska prowadzą działania wspierające osoby w kryzysie bezdomności

Zimowa aura jest szczególnie niebezpieczna dla tych, którzy nie mają schronienia, a ciepły posiłek często pozostaje tylko w sferze marzeń. Częstochowskie patrole Policji i Straży Miejskiej starają się wspierać bezdomnych i apelują, by reagować na osoby potrzebujące naszej pomocy.

Policjanci codziennie kontrolują opuszczone budynki, altany działkowe i klatki schodowe. Osoby bezdomne szukają schronienia w rozmaitych miejscach, nawet takich, do których wejście niesie ogromne ryzyko. Szczególnie zimą, podczas niskich temperatur, mrozu i wiatru ich życie i zdrowie jest wyjątkowo zagrożone. Wychłodzenie i głód mogą zabić, dlatego patrole częstochowskiej prewencji apelują do mieszkańców o uważność i empatię na los osób w kryzysie bezdomności.

Jeśli zauważymy taką osobę – reagujmy. Czasem wystarczy jeden telefon, a można uratować komuś życie. Policja przypomina, że do 31 marca, całodobowo działa bezpłatna infolinia pod numerem 987. Obejmuje ona teren całego województwa śląskiego i dotyczy osób potrzebujących schronienia. Jeśli wiemy, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, możemy to również zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (wybierając kategorię „bezdomność”) lub bezpośrednio swojemu Dzielnicowemu.

W akcję pomocy potrzebującym angażują się także patrole Straży Miejskiej oraz streetworkerzy. Całość koordynowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W nocy ze środy na czwartek Strażnicy Miejscy sprawdzali miejsca, których mogą przebywać bezdomni, proponując skorzystanie z noclegowni i ogrzewalni, jednak nie wszyscy się na to decydują. Wydawano również ciepłe posiłki, termofory i śpiwory, które zorganizowane zostały przez Fundację Chrześcijańską Adullam.

Tylko w ciągu jednej nocy skontrolowano 41 miejsc i napotkano w nich 22 osoby.

Bezdomność niestety nie jest problemem, który zniknie wraz z topniejącym śniegiem. Pomagajmy i reagujmy, Jeśli widzimy osobę potrzebującą naszej pomocy, zawsze możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wspomnianą wcześniej infolinię 987 oraz do odpowiednich służb (986- Straż Miejska, 997- Policja, 999- Pogotowie Ratunkowe).

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV