fbpx

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW]

Zakup prezentów świątecznych nie należy do łatwych zadań. Często robimy to na tzw. ostatnią chwilę. Gdzie szukać pomysłów? Nasz portal poleca książki częstochowskich autorów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto kilka propozycji dla tych, którzy nie mają jeszcze zakupionych świątecznych prezentów. Nasz portal proponuje wspieranie czytelnictwa i zakup książek napisanych przez częstochowskich autorów. Tym samym można wesprzeć także lokalne księgarnie – tu przypominamy o akcji „Książka na telefon”, którą także już opisywaliśmy (bieżących informacji można szukać na stronie: ksiazkanatelefon.pl).

„Dodatkowa dusza” W. Grzegorzewska

Okładka książki "Dodatkowa dusza" autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej
Okładka książki „Dodatkowa dusza” autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej (mat. prasowe)

O najnowszej książce autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej już pisaliśmy. To powieść oparta na prawdziwych, dramatycznych losach ojca i syna, w której czuła więź i bezinteresowne poświęcenie stanowią najwyższe wartości. To też bogato nakreślony portret Warszawy ogarniętej wojennym chaosem.

– II wojna światowa. Z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki ucieka mężczyzna. Za wszelką cenę pragnie wrócić do Warszawy, by odnaleźć i uratować syna. Julian Brzeziński, który przed wojną był przedsiębiorcą, musi zmierzyć się z dramatyczną sytuacją, w jakiej się znalazł. Nowa tożsamość, ukrywanie się przed dawnymi sąsiadami, którzy mogliby go rozpoznać, ale też obawy o syna Marcina angażującego się w działalność konspiracyjną, mimo że ma zaledwie trzynaście lat… – czytamy w opisie książki przygotowanym przez wydawcę, tj. Wydawnictwo Literackie (www.wydawnictwoliterackie.pl).

„Przeciwko bratu”, „Z moich kości” M. Dudziński

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 2
Okładka książki „Przeciwko bratu” (mat. ze strony wydawnictwa)

„Przeciwko bratu” i „” to dwie części „Trylogii profanum”, której autorem jest Marcin Dudziński. To częstochowianin z pochodzenia, warszawiak z wyboru. „Pasjonat sportu, w szczególności koszykówki, żużla i kolarstwa. Na rowerze szosowym przejeżdża 10 000 km rocznie. W karierze zawodowej pracował w telewizji, wykładał prawo na uczelni, był odpowiedzialny za organizację międzynarodowych imprez sportowych najwyżej rangi (m.in. UEFA EURO 2012, EHF EURO 2016). Obecnie zarządza projektami IT związanymi z piłką nożną” – tak przedstawia autora wydawca trylogii – Wydawnictwo Czarna Owca (www.czarnaowca.pl).

-Biskup Stanisław Walter trzyma w ryzach całe miasto. Jego woli posłuszni są księża, politycy, lokalni biznesmeni i wierni parafianie. Bo kto ośmieliłby się ryzykować utratę łaski? W realizacji planów Walterowi towarzyszy Julian – tajemniczy chłopak o nieznanej nikomu przeszłości, który dla swojego opiekuna zrobi wszystko. Naprawdę wszystko. Gdy w mrokach katedry Stanisław Walter szykuje się do ostatecznego ruchu, jego brat Jerzy, komendant miejski Policji, podejmuje decyzję i wydaje rozkaz. Nie może dłużej udawać, niezależnie od tego, kim się stał – i kim stał się jego brat – czytamy w opisie „Przeciwko bratu” – tomu, który otwiera cykl.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 3
Okładka książki „Z moich kości” (mat. ze strony wydawnictwa)

Kontynuacją „Przeciwko bratu” jest „Z moich kości”, promowane hasłem „Przeszłość upomni się o każdego”. Oba tomy dzieją się w Częstochowie.

-Komendant miejski policji Jerzy Walter musi stawić czoła kryzysowi i własnej przeszłości. Pozornie spokojny czas, który nastąpił po skandalu wokół jego brata, biskupa Stanisława Waltera, przerywa nagła kradzież. Z muzeum archeologicznego ktoś zabiera bezcenne kości. Gdy pierwsza z nich zostaje odnaleziona, policjanci orientują się, że to nie włamanie było ich największym problemem. Mając w pamięci groźbę brata, Jerzy Walter zaczyna podejrzewać, że wszystko, co właśnie ma miejsce, zostało przygotowane w określonym celu… Gdy komendant próbuje odnaleźć mordercę i ukryć swoją przeszłość, zamknięty w areszcie Stanisław przygotowuje swój kolejny ruch. Niezależnie od tego, co zrobił jego brat, Walter zamierza przypomnieć mu, że nie sposób odwracać się od rodziny i przyjaciół – zapowiada Czarna Owca.

„Łopatą do serca”, „Mąż przez zasiedzenie”, „Metoda na wnuczkę” M. Obuch

Te propozycje zainteresują nie tylko nasze czytelniczki. Wiele osób ucieszą książki autorstwa częstochowianki Marty Obuch. Na najnowszą komedię kryminalną trzeba poczekać do stycznia 2021 r. – wówczas Wydawnictwo Filia (www.wydawnictwofilia.pl) planuje premierę „Do trzech chłopów sztuka”. Na święta polecamy więc poprzednie książki tej autorki.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 4
Okładka książki „Łopatą do serca” (mat. ze strony wydawnictwa)

„Łopatą do serca” to komedia kryminalna, w której mężczyzna potraktowany jest łopatą, wino otwierane jest młotkiem i nie brakuje przy tym dobrej kuchni.

– Michalina jest żoną mafijnego bosa. Problem w tym, że jako jedyna nie ma o tym pojęcia. Prawdę poznaje w dość dziwnych okolicznościach, bo najpierw zostaje przypadkowo porwana, a kiedy wraca do domu, stwierdza, że mąż grzeje celę w areszcie, a ona ma na stanie nieproszonego gościa. Okazuje się, że małżonek zawarł ze swoim wspólnikiem, Igłą, umowę: gdyby go aresztowano, Igła ma się przeprowadzić do jego domu i strzec żony. Czy w takich okolicznościach serce może zabić mocniej? – tak promuje „Łopatą do serca” Wydawnictwo Filia.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 5
Okładka książki „Mąż przez zasiedzenie” (mat. ze strony wydawnictwa)

„Mąż przez zasiedzenie” łączy zagadkę historyczną, morderstwo, tajemniczą willę i damę do towarzystwa…

– Patrycja zostaje zaskoczona propozycją pracy u profesora Zygmunta Tofla jako… dama do towarzystwa. Łamane przez opiekunka i asystentka. Ma się zajmować starszym panem, ale też poszukiwać rozmaitych dokumentów, które doprowadzą ją do niespodziewanego odkrycia. Pomaga jej syn profesora, Mateusz, który potrafi grać w szachy, ale równie chętnie tropi przestępców. Bo profesor – miły, starszy pan – zaczyna się nagle dziwnie zachowywać. A w starej, zabytkowej wilii z ogrodem dochodzi do niewyjaśnionych zdarzeń. Zupełnie jakby ktoś czyhał na życie profesora, choć ten konsekwentnie wszystkiemu zaprzecza. Żeby chronić swojego pracodawcę, Patrycja przeprowadza się do willi, ale razem ze swoją ciotką, która porusza się na wózku i ma dość paskudny charakter. Wybucha potworne zamieszanie… – czytamy w opisie wydawcy.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 6
Okładka książki „Metoda na wnuczkę” (mat. ze strony wydawnictwa)

„W metodzie na wnuczce” stanowiącej „miłosną ciuciuBABKĘ” Marta Obuch zawarła „kurs obsługi mężczyzny”.

– Adam Gryziewicz spotyka kobietę swych marzeń, ale zostaje przez nią źle zrozumiany i nagle z dentysty musi przeistoczyć się w romantycznego artystę malarza. Sprawa jest trudna, ponieważ powinien dysponować pracownią, na dodatek zobowiązał się przecież do wykonania portretu, choć nie potrafi rysować. Jego wybranka, Ewa, to bystra osóbka, która również ma mnóstwo na głowie. Musi odnaleźć złodzieja zaginionego obrazu, uchronić brata przed zawarciem małżeństwa z pewną zołzą, wyswatać nieśmiałą przyjaciółkę i zrobić z niej zmysłową femme fatale, a przede wszystkim chce dać pstryczka w nos zapatrzonemu w siebie pseudoartyście.
Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy zza grobu odzywa się prababcia Matylda… – zachęca do czytania Filia.

„Księgarenka przy ulicy Wiśniowej”

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 7
Okładka książki „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” (mat. ze strony wydawnictwa)

To także książka wydana przez Wydawnictwo Filia, obok Marty Obuch na liście autorów znaleźli się Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński i Magdalena Witkiewicz.

-Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem – opisuje książkę wydawca.

„Pamiętnik diabła”, ” Córeczki”, „Inspiracja” A. Bednarek

Częstochowianin Adrian Bednarek od lat zafascynowany jest tematyką kryminalną, w szczególności postaciami seryjnych morderców. Uwielbia tworzyć historie, w których głównymi bohaterami są skomplikowane, czarne charaktery. Zainteresowanie czytelników zyskał dzięki powieściom opisującym losy Kuby Sobańskiego, seryjnego mordercy z Krakowa.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 8
Okładka książki „Pamiętnik diabła” (mat. ze strony wydawnictwa)

Cykl ten rozpoczyna „Pamiętnik diabła” z 2015 r. Wydawcą książki jest wydawnictwo Novae Res (novaeres.pl). Tom uznany był za „mocny debiut”.

– Witaj w moim idealnym, pozbawionym wad świecie. Mam dwadzieścia dwa lata i wszystko, czego mógłbyś zapragnąć. Idealną dziewczynę jak z okładki, popularnych znajomych, samochód swoich marzeń, penthouse na ostatnim piętrze i perspektywę jeszcze lepszej przyszłości przed sobą. Jestem z tych, którym życia zazdroszczą inni. Tak opisze mnie każdy, kto choć raz mnie widział. A jaki jestem naprawdę? Ci, którzy mieli okazję się przekonać, nigdy nie będą mogli opowiedzieć swojej historii. Żądze siedzące we mnie są tak wielkie, że nie potrafię oprzeć się pokusie ich zaspokojenia. A zawsze dostaję to, czego chcę (…) – tak zapowiadał książkę wydawca.

Kolejne tomy z serii to „Proces Diabła”, „Spowiedź Diabła”, „Wyrok Diabła”.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 9
Okładka książki „Córeczki” (mat. ze strony wydawnictwa)

Warty polecenia wśród publikacji Bednarka jest też thriller „Córeczki” wydany w 2019 r.

– Ewa jest niedoszłą policjantką, która prowadzi butik w centrum Częstochowy. Pola zrezygnowała ze studiów medycznych i ledwie wiąże koniec z końcem, udzielając lekcji pole dance. Dzieli je prawie wszystko: wiek, osobowość, plany na przyszłość. Łączy zamaskowany morderca zwany Strachem na Wróble, który w odstępie dziesięciu lat sprowadził koszmar na ich rodziny. Kiedy Ewa przypadkiem wpada na trop prowadzący do Stracha, nie waha się prosić Poli o pomoc. Wspólnie postanawiają odnaleźć bezwzględnego psychopatę, którego tożsamość pozostaje zagadką od ponad dwudziestu lat. Rozpoczyna się drobiazgowe i pełne zwrotów akcji śledztwo, które zmieni niejedno ludzkie życie. A to dopiero początek… – czytamy w opisie przygotowanym przez Novae Res.

Pomysł na prezent pod choinkę? Polecamy książki częstochowskich autorów [10 TYTUŁÓW] 10
Okładka książki „Inspiracja” (mat. ze strony wydawnictwa)

Z kolei 2020 r. przyniósł cykl o Oskarze Blajerze, który rozpoczyna „Inspiracja”.

Książka zapowiadany jest tak: „Pisanie opowiadań kryminalnych jest dla 23-letniego Oskara formą terapii pomagającą zapomnieć mu o dramacie z przeszłości. W poszukiwaniu inspiracji młody mężczyzna udaje się na pogrzeb brutalnie zamordowanej nastolatki.Tam poznaje Luizę, piękną dziewczynę z wyższych sfer, która wkrótce odmieni jego życie. Tymczasem pojawiają się doniesienia o kolejnych ofiarach seryjnego mordercy, ochrzczonego przez dziennikarzy mianem Łowcy Nimfetek. Oskar, zbliżając się do Luizy, odkrywa zaskakujące poszlaki, łączące ludzi z jej otoczenia z serią makabrycznych morderstw. To rozpętuje lawinę zdarzeń, których finału nikt nie jest w stanie przewidzieć”.

Wykorzystane materiały pochodzą ze stron wydawnictw.

A. Kostyra