fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowska sieć dróg rowerowych zostanie uspójniona, dzięki projektowi ,,CzęstoRowerowa" na lata 2022-2024

Częstochowska sieć dróg rowerowych zostanie uspójniona, dzięki projektowi ,,CzęstoRowerowa” na lata 2022-2024

W ramach projektu ,,CzęstoRowerowa” miasto zaprezentowało koncepcję łączenia sieci dróg rowerowych na terenie Częstochowy. Pomysł uwzględnienia szlaki wylotowe i udrożnienia wałów rzecznych.

W ostatnich latach częstochowska infrastruktura rowerowa rozwija się coraz prężniej. Obecnie rowerzyści mogą korzystać z 85 kilometrów ścieżek, a liczba ta wzrośnie do ponad 100 km po ukończeniu dwóch, właśnie realizowanych, strategicznych inwestycji drogowych, tj.DK-46 i DK-91.

łączenie dróg rowerowych
archiwum

Dla podniesienia komfortu użytkowników niezbędne będzie połączenie dróg rowerowych, przebiegających przez Częstochowę. To jedno z pierwszych założeń projektu ,,CzęstoRowerowa”, wpisującego się w program „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.

– Uwzględniając ukończone inwestycje, jak i te przygotowywane, powstał plan na lata 2022-2024 wykonania łączników i remontów brakujących odcinków sieci dróg rowerowych. ,,CzęstoRowerowa” zakłada również udrożnienie wałów rzecznych dla rowerzystów, w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody właścicieli. Chcemy jednak już dziś to wziąć pod uwagę – zaznaczył prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Pomysł łączenia istniejących dróg dla rowerzystów został opracowany przez Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej, we współpracy z kierownictwem Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. W czasie konferencji Łukasz Kot zaprezentował planowane na najbliższe lata inwestycje w infrastrukturę rowerową, które zintegrują sieć tras i pozwolą na swobodne poruszanie się rowerem po całym mieście.

-Czasami wystarczy dodatkowe 50 metrów, które wpłynie na wygodę jazdy, a innym razem potrzeba 7-kilometrowego odcinka, tak by połączyć się ze szlakiem prowadzącym do gminy ościennej – skomentował zakres prac pomysłodawca.

W związku z projektem, zaplanowane są przesunięcia budżetowe dla zabezpieczenia finansowania projektu. W tym roku będzie wyremontowana ścieżka rowerowa przy al. Jana Pawła II od Rynku Wieluńskiego do ul. Popiełuszki, powstaną łączniki w okolicy ulic Wręczyckiej i Okulickiego. Ponadto powstanie połączenie ulic Bohaterów Monte Cassino z Hoene-Wrońskiego, a także dróg w pobliżu ronda Mickiewicza.

W tym roku jest również szansa na rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. Św. Jadwigi, łączącego ul. św. Rocha z ul. Główną, ułatwiający dojazd rowerem do Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”.

Na oficjalnej stronie miasta można zapoznać się ze szczegółami planów, dotyczących uspójnienia ścieżek rowerowych na lata 2022-2024.

W ostatnim czasie miasto staje się także coraz bardziej zielone, z związku z projektem ,,CzęstoZielona”, który także wpisuje się w program ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa” (pisaliśmy o tym tutaj). Owo zazielenienie Częstochowy, związane z nowym nasadzaniem drzew, krzewów czy łąk kwiatowych, z pewnością będzie sprzyjać rowerowym wojażom mieszkańców i nie tylko.

LNŚ/UM Częstochowa

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -