fbpx

Intensywny początek 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Pokaz filmów, spektakle, spotkania… rok 2023 r. częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II rozpoczęło z przytupem!

Rok 2023 rozpoczął się dla Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie niezwykle intensywnie. 7 stycznia w auli zaprezentowano film „Święty” o życiu mistyka z Neapolu, ojcu Dolindo Ruotolo, autora modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij”. Była to pierw- sza publiczna projekcja produkcji. Widzowie, którzy tak licznie przybyli do Muzeum, mieli okazję po projekcji spotkać się z jednym z twórców dokumentu, Maciejem Bodasińskim.

Intensywny początek 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 2
fot. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Dzień później odbył się koncert „Zostań Gwiazdą”. Zgromadził tradycyjnie wykonawców w różnym wieku, miłośników muzyki fortepianowej. Dla niektórych wykonawców była to pierwsza publiczna prezentacja swoich umiejętności.

Z kolei 13 stycznia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się koncert zespołu „Zrano” oraz spektakl Grupy teatralnej „Pod Wiszącym Kotem”. Zespół i grupę teatralną tworzą uczniowie VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie. Tym noworocznym koncertem i spektaklem młodzież oraz nauczyciele rozpoczęli świętowanie Roku Kopernikańskiego. Ustanawiając go, Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnął upamiętnić znamienitego uczonego.

Intensywny początek 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 3
fot. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Pierwszy miesiąc Nowego Roku zwieńczył spektakl „Dawna Ojczyzno moja” oparty na fragmentach „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Klasyki Polskiej: Dominika Chorosińska, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier i Karolina Piwosz.

Częstochowa była szóstym miastem, w którym prezentowany był spektakl. Po przedstawieniu aktorzy i przybyli z nimi goście mieli okazję zobaczyć zbiory muzealne, a historię muzeum i eksponaty przybliżył dyrektor, właściciel miejsca, Krzysztof Witkowski.

Intensywny początek 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 4
fot. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

W lutym zaś imponującą kolekcję miał okazję zwiedzić Leszek Długosz – pieśniarz, poeta, literat, aktor. Wraz z żoną Barbarą i przyjaciółmi z Krakowa, trafił do muzeum na zaproszenie metropolity częstochowskiego, arcybiskupa Wacława Depo.

„Czas Jaguara – bitwa o Polskę” – to tytuł filmu, którego pokaz zorganizowano 10 lutego. Dokument opowiada o historii Stanisława Lisieckiego pseudonim „Jaguar”, żołnierza Armii Krajowej, ostatniego dowódcy oddziału partyzanckiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego w regionie częstochowskim. Wydarzenie zgromadziło młodzież z częstochowskich szkół oraz pedagogów. Podczas projekcji mogli spotkać się z twórcami filmu, w tym reżyserem doktorem Krzysztofem Walaszczykiem.

Warte uwagi było również spotka- nie z dziennikarzem, publicystą, pisarzem, Witoldem Gadowskim. Okazją do rozmów była promocja nowej publikacji dziennikarza „Tajemnica spowiedzi”. Wydarzenie odbyło się 18 lutego.

Intensywny początek 2023 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 5
mat. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II już planuje kolejne wydarzenia. Już 14 marca o godz. 17 na wernisaż swojej wystawy zaprosi malarka Elżbieta Ginał.

Autorka jest absolwentką Politechniki Łódzkiej Wydział Chemii oraz Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziału Sztuki na kierunku Malarstwo Sztalugowe. Po zakończeniu pracy zawodowej kontynuowała realizowanie swojej malarskiej pasji i rozwijała warsztat u prof. Macieja Leona i malarza artysty Tadeusza Kapałki na UTW przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2007 r. jest aktywnym członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza w Częstochowie.

Szczegółów należy szukać na stronie: www.jp2muzeum.pl.