fbpx
Strona głównaDomPlan wiosennych porządków w 5 krokach. Poznaj przepis na sprzątanie bez nerwów

Plan wiosennych porządków w 5 krokach. Poznaj przepis na sprzątanie bez nerwów

Wiosenne porządki to chyba nieodłączny element wiosny. Gdy wnętrze mieszkania na skutek słońca staje się bardziej oświetlone, wszelkie plamy i kurz stają się widoczne gołym okiem. Wówczas wpadamy w wir porządków, które zdają się nie mieć końca.

Takie sprzątanie przysparza sporo nerwów i zrzuca sen z powiek, ale nie w sytuacji, gdy zostanie dokładnie zaplanowane. Wówczas zyskujemy kontrolę nad chaosem, który coraz bardziej zaczyna panować w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

plan wiosennych porządków
źródło: pixabay

Krok pierwszy – pozbieraj śmieci

Przejdź się z workiem na śmieci po domu i pozbieraj do niego wszystko, co jest zbędne. Wyrzucaj bez większego zastanawiania się, czy coś jest potrzebne. Tym sposobem zmniejszy się ilość zagracających mieszkanie.

Krok drugi – umyj okna

Zacznij od ściągnięcia firanek, które z pewnością wchłonęły sporo kurzu. Następnie umyj szyby ramy i parapety – najpierw na mokro, najlepiej zwykłym płynem do szyb lub wodą z octem, a następnie na sucho, by uniknąć smug. Dzięki temu twoje szyby będą lśniące i będą wpuszczały jeszcze więcej wiosennego słońca.

Krok trzeci – ścieranie kurzy

Należy pozbyć się ich ściereczka nasączoną środkiem antystatycznym. Warto zacząć od górnych półek, a następnie przejść do niższych. Ważnym jest, żeby uprzednio pościągać każdą rzecz z mebli i umyć. Kurz znajduje się także na ścianach, sufitach i kaloryferach, więc stamtąd także należy się go pozbyć.

Krok czwarty – łazienka

W łazience trzeba będzie użyć wszelkich środków, służących do usunięcia kamienia i osadu. Do czyszczenia toalety niezbędne mogą się okazać granulki udrożniające rury, a także specjalny środek do toalet, który zdezynfekuje ją z każdej strony. W łazience warto tez zrobić porządek z kosmetykami – wyrzuć puste lub przeterminowane opakowania, dzięki temu zyskasz sporo miejsca na nowe nabytki.

Krok piąty – kuchnia

W kuchni jest chyba najwięcej pracy. Warto zacząć ją od uprzątnięcia wnętrza szafek, w tym wyrzucenia przeterminowanych produktów spożywczych. Następnie należy umyć każdy mebel z zewnątrz. Tutaj mogą przydać się środki odtłuszczające, bowiem w tym pomieszczeniu zbiera się sporo tłuszczu. Następnie umyj kuchenkę i lodówkę. W przypadku tej drugiej, warto zacząć od jej rozmrożenia.

plan wiosennych porządków
źródło: Pixabay

Pamiętaj…

Im bardziej szczegółowo zaplanujesz sprzątanie, tym łatwiej i szybciej osiągniesz porządek i przede wszystkim ulgę połączoną z satysfakcją. Pięknie pachnące, lśniące od czystości mieszkanie z pewnością zrekompensuje cały trud włożony w osiągnięcie takiego stanu.

Robiąc wiosenne porządki, warto pomyśleć też o balkonie. Wczesną wiosną można upiększyć go roślinami, które są odpowiednie do warunków pogodowych, panujących w marcu i kwietniu. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Linda Nocoń-Ściebura

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -