fbpx
Strona głównaDomOgródDowiedz się, które kwiaty można sadzić wczesną wiosną i upiększ nimi swój...

Dowiedz się, które kwiaty można sadzić wczesną wiosną i upiększ nimi swój balkon już w kwietniu

Zima sprawia, że co roku z balkonów znikają kolory. Jednak już w kwietniu, gdy tylko słońce zacznie nieco mocniej przygrzewać, warto pomyśleć nad kwiatami, które już w tym czasie można rozsadzić na balkonie.

Na początku wiosny kwitną głównie kwiaty cebulowe i bulwiaste, takie jak śnieżyczki, tulipany czy hiacynty, ale też rośliny dwuletnie z rodziny fiołkowatych, np. bratki. Są to rośliny, w przypadku których mamy pewność, że nie zaszkodzi im zmienna marcowa pogoda, gdy przymrozki i minusowe temperatury wciąż są możliwe.

kwiaty na balkonie
źródło: Pixabay

W sytuacji, gdy chcemy sami wyhodować te kwiaty, należy zająć się tym nie na początku wiosny, a najlepiej na przełomie września i października. Wówczas należy rozsadzić je w doniczki i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres zimy. W sytuacji, gdy zrobimy to dopiero wiosną, istnieje ogromne ryzyko, że szczególnie z roślin cebulowych nic nie wyrośnie, a na dodatek zgniją.

Dzięki odrobinie pracy jesienią, w kwietniu wystarczy, że wyciągniemy doniczkę z ukorzenionymi kwiatami na balkon. Dzięki odrobinie słońca i wody, stosunkowo szybko możemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami.

Śnieżyczki i śnieżyce

Te białe, drobne kwiaty dzieci rozpoznają jako pierwszy zwiastun wiosny. Śnieżyczka, znana częściej jako przebiśnieg, ma kwiaty składające się z czterech delikatnych płatków, przyozdobionych zielonymi plamkami, natomiast śnieżyca charakteryzuje się kwiatkami w kształcie dzwonków, również w kolorze białym, dodatkowo ozdobionych bladożółtymi plamkami. Zarówno śnieżyczka jak i śnieżyca jest bezwonna i kwitnie przez ok. 10 dni.

kwiaty na balkonie
źródło: Pixabay

Tulipany

Chyba każdy z nas wie, jak wyglądają tulipany. Są to kwiaty występujące w wielu kolorach i odmianach. Kwitną bardzo efektownie i niosą delikatny, świeży zapach. Jednak trwa to dość krótko, bowiem podobnie, jak w przypadku śnieżyc i śnieżynek – ok. 10 dni. Wczesną wiosną lepiej zdecydować się na niższe odmiany (do 30cm), gdyż są one bardziej odporne na chłodną pogodę.

Dowiedz się, które kwiaty można sadzić wczesną wiosną i upiększ nimi swój balkon już w kwietniu 1
źródlo: Pixabay

Bratki

Te drobne kwiaty z rodziny fiołkowatych, charakteryzuje spora odporność na przymrozki. Dużym plusem jest też to, że długo kwitną, bo niejednokrotnie aż do końca lata. Nie są trudne w uprawie, na dodatek występują w różnych wielkościach i kolorach. Przy zakupie bratków, ale też innych kwiatów, warto zwrócić uwagę na to, by pąki były jeszcze nie rozkwitnięte, dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami.

kwiaty na balkonie
źródło: Pixabay

Hiacynty

Hiacynty to drobne kwiatki osadzone na sporym kwiatostanie. Charakteryzuje je przyjemna, choć mocna woń. Kwiat ten kwitnie przez ok. 2 tygodnie, jednak czas ten może się skrócić lub wydłużyć, w zależności od pogody – im zimniej, tym dłużej możemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami. Hiacynty to kwiaty, które są dosyć mocno uczulające, gdyż ich silny zapach powoduje u wielu silne reakcje alergiczne, takie jak katar, kaszel czy kichanie. Stąd alergicy raczej powinni je sobie odpuścić.

kwiaty na balkonie
źródło: Pixabay

W przypadku każdego z kwiatów, należy dbać o nawodnienie. Bez tego kwiaty nie będą zbyt długo cieszyć swoim pięknym wyglądem i zapachem. Po przekwitnięciu warto ściąć łodygi wraz z kwiatem. Trzeba pamiętać jednak, by pozostawić liście. Dzięki temu zabiegowi, cebulka czy korzenie nadal będą się rozrastać, co będzie skutkowało tym, że niebawem ponownie będziemy mogli cieszyć się pięknem kwiatów.

Linda Nocoń-Ściebura

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -