fbpx
Strona głównaPolecaneCzas złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw

Czas złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw

1 lipca wszedł w życie obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Każdy budynek posiadający źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Taki obowiązek wszedł życia 1 lipca. Konieczność składania deklaracji wynika zaś z zapisów ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz. U.  z  2021  r.  poz. 554).

Kiedy należy złożyć deklarację?
Deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca należy złożyć w terminie 12 miesięcy (czyli najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.). Z kolei dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione już po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni. Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy właściciel i zarządca budynku oraz lokalu, który jest zasilany przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, takich jak np. piec, miejska sieć ciepłownicza czy pompa ciepła.

Czas złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw 1
mat. UM Częstochowy

Jak złożyć deklarację?
Deklarację można złożyć przez internet lub w wersji papierowej. Wersję papierową można złożyć osobiście w urzędzie miasta czy gminy właściwym dla umiejscowienia budynku lub wysłać listem. Wzory deklaracji dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w formie papierowej dostępne są na stronie www.czestochowa.pl, a osób, które nie mają możliwości wydrukowania deklaracji samodzielnie, Urząd Miasta Częstochowy przygotował wydrukowane kopie. Można je odebrać w Punkcie Kancelaryjnym przy ul. Waszyngtona 5.

Z kolei by złożyć deklarację przez internet, należy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl, wybrać >złóż deklarację<- wypełnić ją i wysłać. By to zrobić, należy mieć profil zaufany albo dowód elektroniczny.

Przykładowo wypełnione Deklaracja A oraz Deklaracja B są dostępne TUTAJ.

Pytania dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można też przesyłać bezpośrednio na adres: [email protected]

ZS

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here