„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Jestem William”, „53 wojny”, „Kraina miodu” – to pięć filmów, wybranych z oferty platformy mojeekino.pl, które polecamy na ten weekend. Oglądając je w sieci, można wspierać działalność kina OKF w Częstochowie.
Do 29 listopada wszystkie kina, z Ośrodkiem Kultury Filmowej w Częstochowie na czele, pozostają zamknięte. Jak już pisaliśmy, okazją by nie rezygnować w tym czasie z magii kina, a przy tym wesprzeć instytucje jest platforma mojeekino.pl. Ma ona na celu promowanie sztuki filmowej w różnych jej przejawach oraz umożliwienie poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Każde kino przygotuje indywidualny program skrojony na potrzeby jego widzów. Podobnie jak w kinie tradycyjnym repertuar będzie cyklicznie zmieniany, ale także wzbogacany o wydarzeń. Wśród
Na liście kin znalazł się też OKF w Częstochowie, który poleca kinomanom filmowe propozycje. Chcąc wesprzeć tę instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.
Z oferty kina w sieci warto skorzystać przede wszystkim planując weekend. By ułatwić naszym Czytelnikom wybór, proponujemy pięć tytułów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Propozycje są różnorodne, mamy więc i komedię, i dokument, i coś dla młodszej publiczności. Tytuły prezentujemy w kolejności alfabetycznej. Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy zapłacić 15 zł.
1. 53 WOJNY
Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…
„53 wojny” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Reżyseria: Ewa Bukowska. Obsada: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis. Dramat, Polska 2018, 80 minut.
2. DOBRZE SIĘ KŁAMIE W MIŁYM TOWARZYSTWIE
Kameralny komediodramat był jednym z największych przebojów włoskich kin 2016 roku (ponad 3,5 miliona widzów). Film otrzymał nagrody David di Donatello – nazywane włoskimi Oscarami – dla najlepszego filmu 2016, a także za scenariusz, za który laury zdobył także na Tribeca FF i MFF w Bari.
Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…
Reżyseria: Paolo Genovese. Obsada: Katarzyna Smutniak, Alba Rohrwacher, Giuseppe Battiston. Komediodramat, Włochy 2016, 96 minut.
3. IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok. Jego matka oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może się dla niego stać sposobem na to, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym, jednak gdy odkrywa jazz, ma już tylko jeden cel – zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, lecz także na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie wszystko zmienia.
Reżyseria: Maciej Pieprzyca. Obsada: Dawid Ogrodnik, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk. Biograficzny, Polska 2019, 117 minut.
4. JESTEM WILLIAM
William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, a szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.
Reżyseria: Jonas Elmer. Obsada: Alexander Magnússon, Rasmus Bjerg, Stinne Henriksen. Dla dzieci, Dania, 83 minuty.
5. KRAINA MIODU
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…
Reżyseria: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov. Obsada: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam. Dokumentalny, Południowa Macedonia 2018, 87 minut.
Redakcja (mat. mojeekino.pl)