fbpx

Już 1 czerwca łazik marsjański studentów Politechniki Częstochowskiej poleci na zawody do USA

PCz Rover Team po raz kolejny pojedzie na zawody do USA ze swoim łazikiem marsjańskim. Rywalizacja była zacięta, jednak i tym razem udało się zakwalifikować.

Po dwóch latach przerwy, grupa PCz Rover Team po raz kolejny dostała się do finałów największych i najbardziej prestiżowych zawodów łazików marsjańskich na świecie – University Rover Challange 2022. Przerwa spowodowana była odwoływaniem zawodów m.in. z powodu pandemii Covid-19.

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, budowanych przez studentów, są organizowane co roku w USA. Odbywają się na pustynnym obszarze w stanie Utah, nieopodal bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station. Tegoroczne finały rozpoczną się już 1 czerwca, a zakończą się 3 dni później – 4 czerwca.

Członkami zespołu, który niebawem będzie reprezentował Politechnikę Częstochowską, są studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Na zawody do USA pojedzie grupa licząca najprawdopodobniej od 6 do 8 osób, jednak nie więcej niż regulaminowe 12 osób. Dokładny skład drużyny, który wyruszy do Stanów prezentować łazika marsjańskiego, jeszcze nie jest znany.

Obecnie grupa PCz Rover Team działa pod przewodnictwem dr hab. inż. Dawida Cekusa, prof. PCz. Jednym z członków zespołu jest Cezary Kołodziejek, który opowiedział kilka słów na temat łazika:

– Wstępne przygotowania rozpoczęły się 3 lata temu. Właściwie łazik Modernity 3+ był gotowy już 2 lata temu, ale przez pandemię zawody zostały odwołane. W tym roku przyłożyliśmy sporą wagę do detali, doszlifowaliśmy nasz brylant tak, by stał się diamentem. Finalna konstrukcja zostanie wysłana na URC 2022 .- zaznaczył Kołodziejczyk.

Kołodziejek zdradził także, czym będzie się wyróżniał łazik marsjański Modernity 3+, który będzie walczył w tegorocznych zawodach:

– Nasz łazik będzie jednym z największych, które będą brały udział w zawodach, ale jest składany, dzięki czemu nie złamie zasad regulaminu, jeśli chodzi o wielkość. Ponadto ma obniżony środek ciężkości, dzięki czemu jest bardziej stabilny. Wielkość i ciężkość ma także pozytywny wpływ na to, jak łazik marsjański będzie poruszał się po piaszczystym i skalistym terenie.

PCz Rover Team jest jedynym zespołem ze śląska i jednym z czterech z Polski, a tym samym jednym z 36 wyłonionych na drodze eliminacji spośród 99 zespołów z całego świata. W osiągnięciu sukcesu pomógł jeden ze sponsorów grupy PCz Rover Team – hurtownia materiałów budowlanych MB DOMBUD. Firma wsparła finansowo oraz logistycznie młodych i zdolnych konstruktorów.

autor: Marcin Piwnicki

Grupa obecnie może pochwalić się licznymi sukcesami na skalę światową. Pierwsze osiągnięcia PCz Rover Team zanotować można już w roku 2014, gdy ze swoim łazikiem Infinity zdobyli 10. miejsce w konkursie URC. W tym samym roku zajęli już 6. miejsce na zawodach European Rover Challenge. Kolejne lata to coraz większe sukcesy – w 2015 roku zajęli 6. miejsce na URC, natomiast 4. na ERC.

W 2017 roku grupie PCz Rover Team udało się zdobyć 3. miejsce na podium w URC, z łazikiem Modernity. Rok później osiągnęli jeszcze większe wyróżnienie, bowiem z łazikiem Modernity 2, otrzymali 1. miejsce w tych samych zawodach i tym samym pokonali rywali z pozostałych krajów. To wielkie wyróznienie zarówno dla Politechniki Częstochowskiej, jak i dla Polski. W tym roku również liczymy na sukces drużyny, za który będziemy mocno trzymać kciuki.

Zachęcamy do odwiedzenia facebookowego fanpage’a grupy PCz Rover Team, gdzie na bieżąco publikowane są ich poczynania. Warto zobaczyć również stronę internetową zespołu. Tam można dowiedzieć się m.in. o tym, jak zarekrutować się do drużyny, konstruującej łaziki marsjańskie.

Nie tylko grupa Pcz Rover Team przynosi sukcesy politechnice Częstochowskiej. Ostatnio pisaliśmy nt. nagród, które otrzymali naukowcy uczelni za wynalazki docenione na skalę światowa, m.in za filtry z nanosrebrem do maseczek.

Linda Nocoń-Ściebura