fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaEdukacja29 marca, naukowcy z Politechniki Częstochowskiej odebrali nagrody za wynalazki, doceniane w...

29 marca, naukowcy z Politechniki Częstochowskiej odebrali nagrody za wynalazki, doceniane w skali globalnej

Naukowcy Politechniki Częstochowskiej odebrali wyróżnienia za swoje nowatorskie pomysły, doceniane na całym świecie. Wśród wynalazków są m.in. filtry z nanosrebrem do maseczek, które niejednokrotnie towarzyszyły nam w czasie pandemii.

Centrum Transferu Technologii Politechniki wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji byli organizatorami uroczystości podsumowującej częstochowskie innowacje. Wyróżnienia odebrali naukowcy, których wynalazki nagrodzono na Międzynarodowych Wystawach Innowacji w roku 2021, a także współpracujące z uczelnią firmy.

Politechnika Częstochowska jest jedyną europejską uczelnią będącą członkiem Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazków. Finansowe wsparcie inżynierskich pomysłów oraz ich promocję na świecie umożliwił ministerialny projekt ,,Inkubator Innowacyjności 4.0”.

Naukowcy zostali wyróżnieni m.in za wynalazki, które pomagały m.in. w walce z pandemią, czyli filtry zwiększające ochronę przed drobnoustrojami i infekcjami. Za ten pomysł zostali nagrodzeni: Marcin Nabiałek, Katarzyna Błoch i Jerzy J. Wysłocki.

To filtry do znanych maseczek, oparte na niejonowym srebrze koloidalnym, uzyskanym metodą fizyczną. Cząstki nanosrebra uniemożliwiają rozprzestrzenianie się wirusa, w rezultacie go niszcząc. Innowacja zdobyła już najwyższe laury na wystawach w Ameryce Północnej czy Azji.

Kolejne wyróżnienie przypadło grupie naukowców, którzy opracowali nowatorską metodę produkcji lekkich kruszyw kompozytowych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych – butelek PET czy popiołów lotnych. Naukowcy, którzy zostali nagrodzeni za ten pomysł, to Piotr Górak, Przemysław Postawa i Jarosław Kret. Takie kruszywa znajdują zastosowanie w budownictwie, drogownictwie, przemyśle chemicznym czy ogrodnictwie.

Nagrodę odebrała także MPS Technology. To częstochowska firma o ukraińskich korzeniach, będąca lokalnym oddziałem Metpromservis LTD, producenta żelazoniklu i żelazotytanu z Zaporoża. W siedzibie spółki przy ul. Legionów działa najnowocześniejsza na świecie instalacja do przerobu odpadów tytanu.

Wytwarzane tam produkty używane są w lotnictwie, medycynie czy metalurgii. Współpraca firmy z Politechniką Częstochowską dała już efekt w postaci polskich i europejskich wniosków patentowych oraz umów o współdzieleniu patentu. Warunki spowodowane wojną na Ukrainie sprawiły, że częstochowski zakład powiększy się.

W MPS Technology ma powstać największe centrum recyklingu tytanu w Europie. Tytan oczyszczany jest w przyjazny środowisku sposób; cechuje się też wysoką jakością, a to pozwala stosować go choćby w branży medycznej. Według zapowiedzi, częstochowskie centrum recyklingu ma zapewnić niezależność od rosyjskich dostaw tego surowca.

Urząd Miasta na uroczystości reprezentowała Anna Tymoshenko, kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora. W liście do rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk napisał m.in.:

,,Pragnę pogratulować Panu oraz Politechnice Częstochowskiej doskonałej współpracy na linii Nauka – Biznes – Samorząd. Dla samorządu będącego stolicą Subregionu rozwój tak prężnie działającej uczelni technicznej jest szczególnie istotny w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej.”

Prezydent przekazał w liście także życzenia kolejnych sukcesów i zapewnił o wsparciu ze strony samorządu. Miasto wspiera prace nad innowacjami na częstochowskiej uczelni technicznej poprzez dotacje w programie ,,Akademicka Częstochowa”. Obecnie zakończył się kolejny nabór wniosków i właśnie trwa ich weryfikacja.

LNŚ/UM Częstochowa

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -