fbpx

Oto eFKA, czyli nowość na kulturalnej mapie Częstochowy!

Końcówka sierpnia należeć będzie do Festiwalu Kultury Alternatywnej (eFKA). Trzydniowa impreza debiutuje właśnie na liście artystycznych propozycji miasta.

Debiut to mocny, bowiem Festiwal Kultury Alternatywnej, czyli w skrócie eFKA, od razu zaczyna z wysokiego tonu. Proponuje częstochowianom wydarzenia, w których weźmie udział blisko 150 artystów. Trzydniowy program łączy teatr, muzykę, literaturę, sztuki plastyczne i wiele innych dziedzin. Wstęp na imprezę jest wolny, a wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

By odczarować „ulicę cudów”

Festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Oczami Brata, odbywa się na Starym Mieście, głównie w okolicach ul. Mielczarskiego. Oczywiście lokalizacja ta nie jest przypadkowa, a niesie za sobą ważną ideę. To właśnie przy ul. Mielczarskiego od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21 prowadzona z powodzeniem przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Jej twórcy, czyli fundacja i powołana przez nią Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, od dawna dokładają wielu starań, by odmienić oblicze tej niesłusznie zapomnianej części miasta. Stąd tak liczne działania wpływające na  jej społeczną rewitalizację. Częstochowianie nazywają Mielczarskiego „ulicą cudów”, taki przydomek zapewniły jej liczne przestępstwa, które miały tu dawniej miejsce. Odczarowanie niechlubnej historii nie jest zadaniem łatwym, to proces długotrwały, który wymaga nie tylko dużego zaangażowania, ale i pomysłowych rozwiązań.

Oto eFKA, czyli nowość na kulturalnej mapie Częstochowy! 2
Zuza – jedna z pracownic klubokawiarni Alternatywa 21 (fot. Fundacja Oczami Brata)

Start już w piątek, 27 sierpnia!

 Jednym z nich jest z pewnością Festiwal Kultury Alternatywnej, który rozpocznie się w piątek, 27 sierpnia i potrwa do niedzieli, 29 sierpnia. Organizując przedsięwzięcie na tak dużą skalę, możliwe będzie udowodnienie tego, jak wielki potencjał kryje to miejsce.

Warto dodać, że eFKA stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez samych mieszkańców i efekt licznych rozmów dotyczących przyszłości Starego Miasta. Przyszłości, jakiej chcieliby dla tej dzielnicy częstochowianie.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Paweł Bilski. To Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, dyplomowany aktor (absolwent Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie), twórca Teatru Nowego w Częstochowie, specjalista w zakresie pomocy społecznej, pracy socjalnej, mediacji, negocjacji, organizacji i zarządzania pomocą społeczną, innowator oraz trener.

Projekt kompleksowy, zróżnicowany, niecodzienny

Oto eFKA, czyli nowość na kulturalnej mapie Częstochowy! 3
Konferencja prasowa dotycząca festiwalu eFKA (fot. Marta Goldsztajn)

– Festiwal to przestrzeń wykorzystująca różne formy ekspresji, rozwijająca kreatywność
i umiejętności twórcze uczestników, oparta na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych, powodująca wspieranie rozwoju kapitału społecznego – podkreśla Paweł Bilski. – Mając to wszystko na uwadze, zależy nam na tym, żeby zaproponować mieszkańcom projekt kompleksowy, zróżnicowany, niecodzienny. Taki, który może dotrzeć do osób w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami. Uczestnicy zaciekawieni jednym wydarzeniem, wezmą udział w kolejnych. Impreza jest niebiletowana. Dostępu do kultury nie ogranicza więc domowy budżet, który często jest skromny – dodaje.

Partnerami głównymi imprezy są Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, Teatr Nowy w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy oraz Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Częstochowy. Program i szczegóły: www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej.

Zuzanna Suliga

Uwaga: wraz z najbliższym wydaniem „Gazety Regionalnej” na 27 sierpnia ukaże się „Gazeta Festiwalowa”, która będzie rozdawana podczas trzydniowej imprezy.

Czytaj także: Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie. Stawiamy sobie wysoko poprzeczkę [ROZMOWA]