fbpx

Jak najlepiej możemy ochronić bukszpan?

Najczęstszym tematem pojawiającym się ostatnio wśród miłośników roślin ogrodowych jest ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), najgroźniejszy szkodnik bukszpanu. O tym, co powinniśmy robić, by chronić rośliny, opowiada Małgorzata Huras, prezes Centrum Zieleni Sp. z o.o.

Co zrobić: usunąć bukszpan czy go chronić?

Małgorzata Huras: Usunięcie bukszpanu może spowodować, że głodne, agresywne gąsienice ćmy bukszpanowej zainteresują się innymi roślinami w naszym ogrodzie. Dobrodziejstwem jest więc posiadanie tych zimozielonych krzewów.

Jak to rozumieć?

– Łatwiej kontrolować krzewy bukszpanu i likwidować gąsienice w jednym lub kilku miejscach z tego względu, iż gąsienice skupiają się tylko na tych żywicielskich krzewach i wówczas nie atakują innych roślin. Trudniej, w przypadku braku bukszpanu sprawdzać cały ogród lub większość roślin, które upodobały sobie gąsienice, by wiedzieć, gdzie reagować.

Jakie rośliny są zagrożone?

– Lista zagrożonych gatunków jest dosyć długa i cały czas dochodzą nowe. Ćma bukszpanowa składa kilkaset jaj, po kilkadziesiąt w kilku miejscach, ale tylko w krzewach bukszpanu. Młode gąsienice są bardzo żarłoczne i w przypadku braku rośliny żywicielskiej, jaką jest bukszpan, zaczynają żerować na innych roślinach. Sieją spustoszenia w ogrodach, niszczą np. azalie i rododendrony. Alarmował już o tym Łukasz Przybylak, kierownik działu ogrodowego w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Gąsienice żywią się także trzmieliną, laurowiśnią, irgą, a nawet ostrokrzewem. Prof. dr hab. Marek Mrówczyński – dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu informował także o ataku na tawuły. Gąsienice zauważane były także na wiśniach, czereśniach, winogronach, różach, berberysach i wielu innych roślinach.

Jak najlepiej możemy ochronić bukszpan? 2
Gąsienica ćmy bukszpanowej (fot. Centrum Zieleni Sp. z o.o.)

Czy prywatnie posiada Pani bukszpan?

– Oczywiście i jestem z tego powodu zadowolona. Mając bukszpan, wiem, że tylko tam mogę spodziewać się gąsienic ćmy bukszpanowej. Nie wyobrażam sobie, że nie mam bukszpanu i muszę liczyć się z tym, że gąsienice rozsmakują się w większości moich roślin, że zjedzą winogrona… Dla mnie kontrolowanie całego ogrodu byłoby niewykonalne, chociażby ze względu na czasochłonność samych czynności sprawdzających.

Jak radzi sobie Pani z ćmą bukszpanową?

– W pobliżu bukszpanów powiesiłam pułapkę feromonową, do której wpadają męskie osobniki ćmy bukszpanowej. Ogranicza to ilość zapłodnionych jaj, dzięki temu mam mniej gąsienic. Natomiast te, które się pojawiają, zwalczam szybko i skutecznie biologicznym preparatem TOPBUXUS Lepinox Plus.

Dbam oczywiście także o odpowiednie odżywienie moich bukszpanów i ich kondycję. Stosuję trzy razy w sezonie TOPBUXUS Grow (wzrost) i trzy razy TOPBUXUS Health-mix (zdrowie). Często kontroluję krzewy, by nie dopuścić do znacznych zniszczeń (w przypadku ich wystąpienia należy zwiększyć częstotliwość stosowania TOPBUXUS Health-mix). Wszystkie te zabiegi sprawiają, że mam cały czas piękne, gęste krzewy w świetnej kondycji.

W ogóle nie stosuję preparatów chemicznych do zwalczania gąsienic ćmy bukszpanowej, ze względu na to, że część z nich zabija np. pszczoły, inne działają bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe zmiany… 

Jak najlepiej możemy ochronić bukszpan? 3
Gąsienica ćmy bukszpanowej po oprysku TOPBUXUS Lepinox Plus (fot. Centrum Zieleni Sp. z o.o.)

W wielu miejscach gąsienice wyrządziły dużo szkód. Dlaczego?

– Powodem jest upływający czas i brak konkretnej wiedzy, a to oznacza klęskę. Wiele osób zbyt późno zauważa zniszczenia, stosuje preparaty w sposób dalece odmienny od zaleceń producenta, zapominając o fitotoksyczności i własnej odpowiedzialności. Zwielokrotnione stężenia środków chemicznych oraz zwiększona częstotliwość oprysków jeszcze bardziej osłabiają wyniszczone rośliny. Opieranie się na wątpliwej wiedzy osób (media społecznościowe), które jak twierdzą, próbowały już wszystkiego i nic nie pomogło… Takich porad powinniśmy unikać, nie pomogą nikomu.

Ćma bukszpanowa przybyła do nas wraz z ociepleniem klimatu i już zostanie do czasu, aż pojawi się jej naturalny wróg lub znacznie ochłodzi klimat. Należy mieć na uwadze, że ćmy wydają 2-3 pokolenia w roku. W zależności od temperatury mogą wystąpić zmiany w okresach ich aktywności (marzec/kwiecień, czerwiec/lipiec, wrzesień/październik).

Prędzej czy później ćma bukszpanowa „odwiedzi” każdego, nie dajmy się zaskoczyć.

Dziękuję za rozmowę.

Jak najlepiej możemy ochronić bukszpan? 4
mat. Centrum Zieleni Sp. z o.o.

Wszystkie omówione preparaty są dostępne wysyłkowo www.sklep.centrumzieleni.eu lub  w sklepie stacjonarnym zoologiczno-ogrodniczym „OSKAR” przy al. Pokoju 4 w Częstochowie. Więcej informacji na temat pielęgnacji bukszpanu można znaleźć na: www.centrumzieleni.eu.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Produkty biobójcze trzeba używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

(red, fot. Centrum Zieleni Sp. z o.o.)

Czytaj także: Jak zwalczyć gąsienice ćmy bukszpanowej? Pomoże tu Topbuxus Lepinox Plus!