Impreza plenerowa Łowy Króla Kazimierza w Przedborzu

0
562
fot. Starostwo Powiatowe Radomsko

Król Kazimierz, wielkie łowy i zraniona duma rycerza czyli Królewskie Łowy w Przedborzu.

22 sierpnia 2021 roku odbyła się impreza plenerowa Łowy Króla Kazimierza, kto miał okazję zawitać do Przedborza, mógł przenieść się w czasy ostatniego króla z rodu Piastów, króla Kazimierza Wielkiego.

On właśnie : „upodobawszy sobie Przedbórz i jego okoliczne lasy jako miejsce polowań, wybudował zamek będący nie tylko rezydencją królów, ale też miejscem ich odpoczynku.”

– tak właśnie wspomniał, witając wszystkich zgromadzonych uczestników imprezy Michał Koski, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Razem z Grażyną Strojkowską, Radną Rady Powiatu Radomszczańskiego, pogratulowali Miejskiemu Domowi Kultury w Przedborzu, organizatorowi tej imprezy, cennej inicjatywy, która stała się poniekąd plenerową lekcją historii.

Wjeżdżającego Króla na przedborski rynek wraz z orszakiem, powitała Wiesława Janosik, Burmistrz Miasta Przedborza oraz tłum widzów i armatni wystrzał.

Na rynku wszyscy uczestnicy imprezy mogli zobaczyć średniowieczne tańce, pokaz walk rycerskich, przepiękne wielobarwne stroje z epoki oraz poznać sposób rozwiązywania sporów honorowych przez urażonych rycerzy.  

Na uczestników czekały stragany z regionalnymi smakołykami, które zostały przygotowane przez okoliczne koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło oczywiście kugla i chleba ze smalcem.

Jednocześnie w parku nad Pilicą można było zobaczyć i pozwiedzać obozowisko wraz z warsztatami rzemieślniczymi, między innymi powroźnika, kaletnika i płatnerza. Chętni o odważni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucaniu ostrzem do tarczy, czy także poćwiczyć naukę pisania gęsim piórem.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here