„Opowieść o miłości” – film dokumentalny o Bogdanie Jastrzębskim

0
341
plakat film 2

„Opowieść o miłości” to film dokumentalny o częstochowianinie Bogdanie Jastrzębskim i uratowanej przez niego w czasie wojny Krystynie Geisler.

„Opowieść o miłości” – film dokumentalny o Bogdanie Jastrzębskim 1
Fot. sprawiedliwi.org.pl

Film bazuje na rozmowie reżysera i scenarzysty Rafała Brylla (specjalista od filmów dokumentalnych, m.in. serie „Tajemnice Państwa Podziemnego” i „Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL”, w 2019 r. zrealizował swój debiut fabularny – „Pewnego razu w ogródkach działkowych” – premiera w tym roku) z Bogdanem Jastrzębskim.

„Opowieść o miłości” to historia miłosna dwojga ludzi, której nie przerwała nawet wojna. Bohater filmu ratuje z obozu pracy Krystynę Geisler, która po wojnie, w 1951 r. zostaje jego żoną. W filmie widz zobaczy bogatą bazę archiwaliów oraz animowane ilustracje z artystycznymi sekwencjami, stworzonymi przez  Łukasza Rusinka specjalnie do tego dokumentu.

Bogdan Jastrzębski urodził się w 1924 roku w rodzinie częstochowskich ogrodników gospodarujących na Zawadach (dziś dzielnica Tysiąclecie). W czasie II Wojny Światowej uratował koleżankę Krystynę Geisler przed wywózką do obozu zagłady. Porwał ją z grupy konwojowanych z getta do pracy w fabryce zbrojeniowej i ukrywał ją do momentu ucieczki Niemców. Wcześniej uratowany został przez niego sędzia Arnold Geisler, ojciec Krystyny, który także ukrywał się u rodziny Jastrzębskich.

W czasie okupacji Jastrzębski został żołnierzem NSZ, a w roku 1951 poślubił Krystynę Geisler.

fotografia ślubna Jastrzębskich
Fot. sprawiedliwi.org.pl

Częstochowianin oraz jego matka za ukrywanie Żydowskiej rodziny w czasie niemieckiej okupacji  zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. 

W1945 r. został studentem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej w Częstochowie, a po studiach współorganizował stowarzyszenie Bratniej Pomocy i AZS oraz częstochowski oddział Związku Ogrodniczego w Polsce

Po 1989 r. znalazł się wśród osób odtwarzających niezależny samorząd, był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy I i II kadencji. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oprócz Medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” otrzymał również m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta. Zmarł 25 grudnia 2019 roku, miał 95 lat.

„Opowieść o miłości” finansowana jest ze środków prywatnych reżysera i rodziny Bogdana Jastrzębskiego. Premiera filmu odbędzie się niebawem w Częstochowie.

„Opowieść o miłości” – film dokumentalny o Bogdanie Jastrzębskim 2
Fot. UM w Częstochowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here