fbpx

Opery na ekranie częstochowskiego OKF-u. Na początek będzie „Carmen”

Prze kilka sezonów na ekranie częstochowskiego kina OKF królowały opery transmitowane z nowojorskiej Metropolitan Opery. Od października melomani będą mieli okazję uczestniczyć w pokazach z różnych scen operowych świata.

Melomani zacierają ręce! OKF – Kino Studyjne „Iluzja” (Al. NMP 64) szykuje dla nich moc operowych perełek. W poprzednich sezonach częstochowskie kino zapraszało widzów na transmisje z nowojorskiej Metropolitan Opery, teraz zapowiada pokazy z różnych operowych scen świata.

Cykl ten zainaugurowany zostanie w sobotę, 9 października o godz. 19 pokazem opery „Carmen” George’a Bizeta z Opera National de Paris. Przedstawienie zarejestrowano w 2019 r. Trwa 3 godziny i 12 minut (w tym jedna przerwa), a prezentowane jest w języku francuskim z polskimi napisami. Za reżyserię odpowiada Calixto Bieito, a obsadę tworzą m.in. Elīna Garanča czy Roberto Alagna.

Opery na ekranie częstochowskiego OKF-u. Na początek będzie "Carmen" 1
„Carmen” (fot. OKF)

-Elīna Garanča i Roberto Alagna, dwoje śpiewaków zaliczanych obecnie do najlepszych na świecie wykonawców ról Carmen i Don Joségo, pojawiają się na scenie Opery Paryskiej, by wystąpić w skandalizującej inscenizacji opery Georges’a Bizeta, którą przygotował Calixto Bieito, radykalizujący hiszpański reżyser teatralny. Towarzyszy im Ildar Abdrazakov jako toreador Escamillo, artysta występujący od nowojorskiej The Metropolitan Opera po Teatr Bolszoj w Moskwie. Błyskotliwą partyturę francuskiego kompozytora odczytuje na nowo Sir Mark Elder, brytyjski dyrygent, odpowiedzialny za wieloletnie sukcesy English National Opera w Londynie. Na scenie zobaczymy hiszpańskie słońce i piach areny, ale realizatorzy zadbali, by XIX-wieczny folklor ustąpił miejsca temu XXI-wiecznemu – zapowiada Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF-u.

Informacji o biletach należy szukać na stronie www.okf.czest.pl.

„Tosca”, „Elektra”, „La Traviata”…

A jakie są dalsze operowe plany częstochowskiego kina? Jeszcze w październiku widzowie przypomną sobie „Aidę”. Pokaz z Opera National de Paris zaplanowano na 23 października. W kolejnym miesiącu prezentowane będą „Tosca” z Teatro alla Scala (6 listopada) oraz „Wolny strzelec” w inscenizacji La Fura dels Baus (20 listopada).

Słynną „Zemstę nietoperza” z Wiener Staatsoper zobaczymy 11 grudnia. Będzie to ostatni z pokazów zaplanowanych na ten rok. Kolejny zainauguruje „Elektra” z Salzburger Festspiele w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego prezentowana 15 stycznia 2022 r.

Na luty przewidziano opery „La Traviata” z Opéra National de Paris oraz „Lohengrin” z Bayreuther Festspiele. Marzec należeć ma do „Włoszki w Algierze” z Salzburger Festspiele. W kwietniu zaprezentowany zostanie balet „Romeo i Julia”, w maju – „Zamorskie zaloty” (oba tytuły pochodzą z repertuaru Opéra National de Paris), a na czerwiec – „Halkę” z Theater an der Wien w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

ZS

Czytaj także: Częstochowski OKF ma nowy cykl. Pokaże perełki kina amerykańskiego