fbpx

Częstochowski OKF ma nowy cykl. Pokaże perełki kina amerykańskiego

Kino OKF prezentuje klasykę wytwórni Warner Bros. Seanse zaplanowano dwa razy w miesiącu, w niedzielne popołudnia. Inauguracja cyklu już 12 września.

-W listopadzie 2020 r. mieliśmy rozpocząć nowy cykl, w którym chcieliśmy przypomnieć najsłynniejsze tytuły z prawie stuletniej historii wytwórni Warner Bros. Niestety, 7 listopada kina zostały zamknięte. Wznowiliśmy cykl w lutym 2021 r. i zdążyliśmy pokazać zaledwie trzy tytuły, bo w marcu kina ponownie zostały zamknięte. Ale wracamy do pomysłu, bo ponoć do trzech razy sztuka i mamy nadzieję, że tym razem kina pozostaną już otwarte – zaznacza Małgorzata Stasikowska-Lis z Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja”.

W ramach cyklu OKF pokaże perły kina amerykańskiego, bez których światowa kinematografia nie byłaby taka sama. W sumie będzie to 15 tytułów: od „Śpiewaka jazzbandu”, znanego jako pierwszy film dźwiękowy, aż po oscarowy „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Seanse zaplanowano dwa razy w miesiącu, zawsze w niedzielne popołudnia. Wszystkie obrazy zaprezentowane zostaną w odnowionej wersji cyfrowej.

-To gratka zarówno dla wszystkich miłośników kina, jak i dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z X muzą. Wśród proponowanych tytułów znajdują się m.in. obrazy, które wyznaczyły nowe trendy i na nowo zdefiniowały niektóre gatunki filmowe, dzieła, Na naszych Widzów czekają najlepsze kreacje aktorskie, znakomici reżyserzy i porywające historie, a także adaptacje dziel literackich. Zachęcam każdego kinomana, aby odkrył na nowo filmy, które zostały nam wszystkim w pamięci. A jeśli ktoś jeszcze nie wie co zdarzyło się w Madison County i kto śpiewał deszczową piosenkę, to koniecznie musi nadrobić filmowe zaległości! Dla starszych widzów będzie to w pewnym sensie „powrót do przeszłości”, dla młodszych natomiast okazja do poznania klasyki kina – dodaje Stasikowska-Lis.

Częstochowski OKF ma nowy cykl. Pokaże perełki kina amerykańskiego 1
mat. OKF

Cykl zainauguruje „Śpiewak jazzbandu”

Inaugurację cyklu zaplanowano na 12 września na godz. 15.30. Jako pierwsza wyświetlona zostanie wspomniana już powyżej produkcja z lat 20. XX wieku w reżyserii Alana Croslanda, czyli „Śpiewak jazzbandu”.

– Dłużej zatrzymamy się w latach 50. ubiegłego stulecia – najpierw za sprawą Elii Kazana, twórcy „Tramwaju zwanego pożądaniem”, czyli adaptacji dramatu Tennessee Williamsa z Vivien Leigh i młodym Marlonem Brando w rolach głównych. Gene Kelly przypomni „Deszczową piosenkę”, jeden z lepszych musicali w dziejach kina, a James Dean – „Buntownika bez powodu”, najsłynniejszy film w dorobku Nicholasa Raya. Wspomnianą dekadę zamknie klasyczny western komediowy Howarda Hawksa – „Rio Bravo”, w którym zobaczymy m.in. Johna Wayne’a i Deana Martina. W lata 60. przeniosą nas z kolei Betty Davis i Joan Crawford za sprawą thrillera psychologicznego pt. „Co się zdarzyło Baby Jane?” wyreżyserowanego przez Roberta Aldricha – zdradza Małgorzata Stasikowska-Lis.

Filmy Kubricka, Scotta, Spielberga…

Częstochowskie kino przypomni również trzy obrazy Stanleya Kubricka – „2001: Odyseję kosmiczną”, „Mechaniczną pomarańczę” oraz „Lśnienie”.

– Kultowy „Blade Runner. Łowca androidów” Ridleya Scotta, którego akcja rozgrywa się w roku 2019, stał się filmem historycznym. Z twórczości Stevena Spielberga pokażemy „Kolor purpury” z debiutującą wtedy Whoopi Goldberg oraz wojenne „Imperium słońca” Oba filmy otrzymały wiele nominacji do Oscara, ale ostatecznie nie zdobyły żadnej statuetki. Przegląd zamkną dwaj inni mistrzowie: Clint Eastwood melodramatem „Co się wydarzyło w Madison County”, w którym partneruje mu Meryl Streep oraz David Fincher. W „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona” Brad Pitt zamiast się starzeć – młodnieje – opowiada Stasikowska-Lis.

Częstochowski OKF ma nowy cykl. Pokaże perełki kina amerykańskiego 2
mat. OKF

We wrześniu również „Casablanca”

Bilety na niedzielny seans „Śpiewaka jazzbandu” kosztują 17 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe). W ramach drugiej odsłony cyklu OKF sięgnie zaś po legendarną „Casabancę” z 1952 r. Ten film to niezapomniane kreacje Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman, a także piosenka „As Time Goes By” w wykonaniu Dooleya Wilsona. Obraz zrealizowany jest na motywach sztuki „Everybody Comes to Rick’s” autorstwa Murraya Burnetta i Joan Alison. Słynny melodramat zobaczymy 26 września o godz. 15.45. Szczegóły: www.okf.czest.pl.

ZS