fbpx

W częstochowskich Alejach odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy [GALERIA ZDJĘĆ]

Ławeczka Piotra Machalicy stanęła nieopodal fontanny „Dziewczynka z gołębiami” i Miejskiej Galerii Sztuki. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w piątek, 1 lipca. Wydarzenie zainaugurowało trzydniowy Festiwal im. Piotra Machalicy.

To wydarzenie zapowiadamy od dawna! Piątkowa inauguracja I Festiwalu im. Piotra Machalicy odbyła się w III Al. NMP. Tam – nieopodal fontanny „Dziewczynka z gołębiami”, Miejskiej Galerii Sztuki i lokalu Dobry Rok (ulubionej restauracji Machalicy) – odsłonięta została ławeczka wybitnego aktora.

Mistrzem ceremonii był Jan Wołek. Poeta i malarz odsłonił rzeźbę autorstwa Zbigniewa Stanucha wspólnie z Aleksandrą Sosnowską-Machalicą, żoną aktora i prezeską fundacji Jego imienia.

W częstochowskich Alejach odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy [GALERIA ZDJĘĆ] 2
Inauguracja I Festiwalu im. Piotra Machalicy (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

O muzyczną oprawę tej szczególnej chwili zadbali Adam Machalica (bratanek zmarłego artysty) i Krzysztof Niedźwiecki (członek zespołu Taj MahaLisa Trio).

Wśród gości nie mogło zabraknąć członków klanu Machaliców, z bratem aktora Aleksandrem i synem – Franciszkiem na czele. W uroczystości wzięli udział m.in. Artur Żmijewski, Katarzyna i Cezary Żakowie, Hanna Śleszyńska, Michał Piela, Krystyna i Jarosław Pietrzakowie, Małgorzata Winiarek-Karpowicz, Anna Paleczek-Szumlas, Robert Dorosławski oraz Małgorzata Iżyńska (inicjatorka powstania ławeczki).

Wieczorem festiwal przeniósł się do Teatru im. A. Mickiewicza, którego Piotr Machalica był długoletnim dyrektorem artystycznym. Na dużej scenie zaprezentowano spektakl „Serca na odwyku” w reżyserii wspomnianego już Cezarego Żaka, który wyprodukowała częstochowska Agencja Artystyczna Certus.

Festiwal potrwa do niedzieli, 3 lipca. Organizatorem głównym jest Fundacja im. Piotra Machalicy, a współorganizatorami – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Fundacja Złota Gwiazda. 

W częstochowskich Alejach odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy [GALERIA ZDJĘĆ] 3
Inauguracja I Festiwalu im. Piotra Machalicy (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Atrakcje drugiego i trzeciego dnia festiwalu

Atrakcje drugiego dnia festiwalu odbywać się będą w częstochowskiej galerii przy Al. NMP 64. Najpierw (godz. 14) odbędzie się transmisja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko”. Potem zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej role teatralne Piotra Machalicy. O godz. 17 rozpocznie się spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”, a na finał – koncert „Tak młodo jak teraz”.  

W częstochowskich Alejach odsłonięto ławeczkę Piotra Machalicy [GALERIA ZDJĘĆ] 4
Inauguracja I Festiwalu im. Piotra Machalicy (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak darmowe wejściówki już się rozeszły. Spotkanie „Nieśmiertelni” i koncert „Tak młodo jak teraz” będą jednak dostępne dla wszystkich zainteresowanym. Każdy będzie mógł obejrzeć bowiem transmisję na telebimie.

Trzydniowy festiwal zwieńczy koncert „Moje chmury płyną nisko”, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18 w Teatrze im. A. Mickiewicza.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Piotr Machalica we wspomnieniach częstochowskich przyjaciół