Od jutra poza domem zasłaniamy usta i nos

0
250

Jutro wchodzi w życie rozporządzenie nakazujące zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wychodząc z domu musimy więc nakładać na twarz maseczkę. Ministerstwo Zdrowia dopuszcza także inne formy ochrony — możemy zasłaniać się chustkami lub szalikami. Ważne, abyśmy mieli jakiś materiał na nosie i ustach, by w razie kichnięcia czy kaszlnięcia nie rozpylać wirusów.

Od jutra poza domem zasłaniamy usta i nos 1


Jeżeli zdecydujemy się na noszenie maseczki, może to być maseczka zarówno jednorazowa, jak i wielokrotnego użytku. Ważne, aby spełniała swoją funkcję.
Ministerstwo Zdrowia dokładnie określiło, jaka ma być noszona przez nas maseczka wielokrotnego użytku. Powinna być wygodna i szczelnie przylegająca, posiadać zauszniki, składać się z wielu warstw tkaniny. Musi pozwalać nam na swobodne oddychanie, a także nadawać się do prania i suszenia.
Aby maseczka spełniła swoją funkcje musimy jej odpowiednio używać.

Bez względu na to, czy jest jednorazowa, czy też nie, lepiej nie zdejmujmy jej w ciągu dnia, gdy jesteśmy na zewnątrz. Spuszczanie maseczki na brodę nie jest najlepszym pomysłem. Możemy takim zachowaniem narazić się na kontakt ust z zabrudzoną tkaniną. Uważajmy więc, aby maseczka spełniła swoją funkcję, a nie stała się źródłem zakażenia. Maseczki zdejmujemy chwytając za nauszniki. Po zdjęciu jednorazowej maseczki z twarzy od razu bezpiecznie ją wyrzucajmy. Oczywiście do pojemnika na odpady, a nie byle gdzie.


Jeżeli nosimy maseczkę z tkaniny, po przyjściu do domu musimy ją uprać, a gdy jest sucha, dodatkowo uprasować, aby upewnić się, że pozbyliśmy się z tkaniny wszelkich wirusów.

Maseczki z tkaniny możemy uszyć sami. Te jednorazowe od dzisiaj są w sprzedaży m.in. w sieci sklepów “Żabka”. Tam pakiet 10 jednorazowych maseczek kosztuje 16,17 zł.
Dystrybucję masek zapowiada także Poczta Polska oraz stacje Orlen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here