fbpx

Od jutra luzowanie obostrzeń. Możemy na zewnątrz zdjąć maseczki, otwarte zostaną kawiarniane ogródki, a na stadiony wrócą kibice

Od soboty, 15 maja, wchodzą w życie przepisy łagodzące sanitarne obostrzenia. Najważniejsza zmiana dla nas wszystkich dotyczy obowiązku zasłaniania ust i nosa. Od jutra na zewnątrz możemy zdjąć maseczki.

Nie trzeba ich więc będzie nosić na ulicach, w lasach, parkach, ogrodach botanicznych lub zabytkowych, w zieleńcach, na terenie rodzinnych ogródków działkowych, a także na plaży, jednak tylko wtedy, gdy możliwe jest zachowanie co najmniej 1,5 m dystansu społecznego. Jeżeli będzie tłoczno i nie będzie możliwe zachowanie owego bezpiecznego dystansu 1,5 metra, także na zewnątrz musimy zasłonić usta i nos.

Maseczki będą nadal obowiązkowe w transporcie publicznym (autobusy, tramwaje, pociągi), a także w sklepach, kościołach oraz w budynkach użyteczności publicznej (np. urzędy, kina, teatry, banki,przychodnie) i w miejscu pracy

Od jutra także częściowo otwiera się gastronomia. Na początek lokale mogą przyjmować i obsługiwać gości wyłącznie na zewnątrz, w tzw. ogródkach.

Tam także, na świeżym powietrzu od jutra dozwolone jest organizowanie imprez okolicznościowych, np. przyjęć komunijnych czy wesel, ale z ograniczoną do 25 osób liczbą gości.

Dobre wiadomości są również dla kibiców. Od 15 maja imprezy mogą się już odbywać w obecności widzów, ale na trybuny obiektów sportowych mogą być na razie zajęte jedynie w jednej czwartej.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)