Gmina Miedźno inwestuje w nowoczesne oświetlenie

0
371
oświetlenie led

Gmina Miedźno jako pierwsza w Polsce zrealizuje największą samorządową inwestycję oświetleniową w formule PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne).

Gmina Miedźno inwestuje w nowoczesne oświetlenie 1
Fot. Gmina Miedźno

W ubiegłym tygodniu Gmina Miedźno podpisała umowę ze spółką IZIM na unowocześnienie oraz znaczną rozbudowę infrastruktury oświetleniowej. Według kontraktu w ciągu dwóch lat na terenie gminy powstanie blisko 1900 opraw LED, które oświetlą łącznie 74 km dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Spółka IZIM,  należąc do funduszu BaltCap, wymieni wszystkie istniejące i nieefektywne energetycznie punkty oświetlenia oraz wybuduje nowe.

„Realizowany we współpracy z IZIM projekt jest dla naszej gminy z pewnością jedną w ważniejszych inwestycji ostatnich lat. W ciągu dwóch lat liczba punktów oświetlenia wzrośnie niemal trzykrotnie. Kluczowe jest dla nas to, że nowoczesne oświetlenie pokryje całą gminną infrastrukturę drogową, co pozytywnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale również jakość życia mieszkańców. Drugim istotnym elementem jest energooszczędność wynikająca z zastosowania opraw LED. Dzięki temu nasza gmina nie będzie ponosić wyższych kosztów zużycia energii w porównaniu z obecnym, mimo tak znacznej rozbudowy infrastruktury. Jest to więc istotna inwestycja także pod kątem dbania o środowisko naturalne” – powiedział Piotr Derejczyk, wójt Gminy Miedźno.

Inwestycja wyniesie prawie 22,4 mln zł i tym samym jest to największa samorządowa inwestycja w Polsce w obszarze oświetlenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

– „Chciałbym również zwrócić uwagę, że tak szybkie wykonanie tak dużej inwestycji okazało się możliwe jedynie w formule PPP. Gdybyśmy chcieli realizować ją w sposób tradycyjny – finansując ją środkami własnymi i kredytem – nie byłoby to możliwe. To niewątpliwa dla nas korzyść” – dodał wójt.

W ramach zamówienia IZIM będzie odpowiadać za cały projekt oraz finansowanie. Spółka będzie także eksploatować i utrzymywać oświetlenia przez osiem lat od momentu zakończenia robót budowlanych. Dodatkowo w ramach wykonywanych prac 13 gminnych budynków zostanie połączonych światłowodem.

„Spółka IZIM i fundusz BaltCap mają coraz bogatsze doświadczenie w realizacji inwestycji publicznych w Polsce. Realizacja tak dużego projektu w obszarze oświetlenia ulicznego jest potwierdzeniem, że IZIM oferuje rozwiązania dla różnego rodzaju jednostek samorządu oraz jest wyrazem uznania dla naszych dotychczasowych dokonań, również w formule PPP. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Projekt w gminie Miedźno pozwoli nam pokazać pełnię potencjału i umiejętności naszego zespołu. Nasze doświadczenie oraz współpraca z wiodącymi dostawcami pozwolą nam spełnić wymagania i oczekiwania mieszańców gminy” – dodał Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

Nowoczesna infrastruktura powstanie nie tylko w Gminie Miedźno. Z energooszczędnego oświetlenia będą również korzystać m.in. Borowe, Władysławowo, Izbiska, Kołaczkowice, Mokra, Ostrowy nad Okszą i Wapiennik. Oprawy LED zostaną zainstalowane również przy wszystkich głównych drogach na terenie jednostki samorządowej.

„Inwestycja w gminie Miedźno jest doskonałym przykładem jak formuła partnerstwa publiczno-prywatnego może efektywnie służyć zarówno zaspakajaniu potrzeb mieszkańców, realizacji celów polityki publicznej oraz rozwijaniu działalności biznesowej. Wrażenie z pewnością robi skala projektu – to bez wątpienia największa obecnie tego typu inwestycja w kraju. Szczerze liczę, że Miedźno będzie stanowić przykład i zachętę dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego oraz firm do dalszego rozwijania współpracy w formule PPP. Przykład Miedźna pokazuje, że jest to idealne rozwiązanie również dla mniejszych gmin czy miejscowości. To jest platforma dająca obopólne, namacalne i trwałe korzyści” – skomentował mecenas Rafał Cieślak, który kierował zespołem doradców Gminy przy zawieraniu kontraktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here