„Klient w centrum uwagi KAS” – nowa usługa Urzędu Skarbowego

0
710

Od wczoraj, czyli 26 października 2020 roku ruszyła nowa usługa Urzędu Skarbowego, dzięki której będzie można umówić wizytę w skarbówce.

„Klient w centrum uwagi KAS" – nowa usługa Urzędu Skarbowego 1
Fot: podatki.gov.pl

Na razie nowy model obsługi podatników ruszył w 5 województwach, a od 16 listopada 2020 roku będzie już obejmował cały kraj.

Co umożliwia nowa usługa? Dzięki niej będzie można umówić się na bezpośrednią wizytę w celu załatwienia własnych spraw urzędowych. Umówienia wizyty w urzędzie zwiększy bezpieczeństwo podatników i komfort przy załatwianiu spraw.

Elektroniczna usługa, która umożliwi podatnikom umówienie wizyty w urzędzie skarbowym, to ważny krok w programie „Klient w centrum uwagi KAS”. Dzięki usłudze zwiększymy komfort załatwiania spraw w urzędzie przy zapewnieniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji” – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

W województwie śląskim, jak i czterech pozostałych województwach program ruszył już wczoraj. Wcześniej tego lata był on pilotażowo uruchomiony w urzędach skarbowych w województwach podlaskim i wielkopolskim.

Mieszkańcy mają od teraz dostęp do formularza online, za pomocą którego mogą umówić wizytę na terminy od 9 listopada włącznie. Nagłe sprawy przed 9 listopada będzie można załatwić po wcześniejszym skontaktowaniu się ze swoim urzędem.

Na wizytę można się umówić już od wczorajszego dnia, na terminy od 9 listopada włącznie.

Jak się umówić na wizytę?:

 • Przez Internet – można skorzystać z elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) lub swojego urzędu skarbowego;
 • Telefonicznie – numery telefonów są na stronie www urzędu skarbowego;
 • W urzędzie – podczas osobistej wizyty w punkcie „Umawianie wizyt”, który znajduje się blisko wejścia.
„Klient w centrum uwagi KAS" – nowa usługa Urzędu Skarbowego 2
Fot: podatki.gov.pl

Przeprowadzona ankieta wśród podatników z województwa podlaskiego wykazała, że 77 proc. ankietowanych uznało, że wcześniejsza rezerwacja wizyty poprawia sprawność załatwienia sprawy i zwiększa bezpieczeństwo. Natomiast 72 proc. przyznaje, że formularz zgłoszeniowy jest zrozumiały i czytelny. Sumując, podatnicy doceniają nową usługę.

Mimo nowego sposobu umawiania wizyty Urzędy Skarbowe dalej zachęcają do dalszego korzystania z dotychczasowych zdalnych form załatwiania spraw w urzędach.

Do takich form należą:

 • Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej – od 17 marca 2020 r. do odwołania konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 pod numerami:
  • tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych);
  • tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów komórkowych);
  • tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy).
 • Strony podatki.gov.pl i biznes.gov.pl (linki otwierają nowe okna w serwisach zewnętrznych);
 • Specjalne numery telefonów dostępne w bezpośrednich Urzędach Skarbowych. Można je znaleźć na stronach internetowych urzędów w zakładce Kontakt.

Bardzo ważny komunikat od Krajowej Administracji Skarbowej:

-”Ze względu na sytuację epidemiczną do urzędu umawiajmy się tylko, jeśli jest to niezbędne, a wizytę zarezerwujmy przez Internet lub telefonicznie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego czekania w kolejce i zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych”.