Zmiana pracy zawsze jest związana ze stresem i niepewnością. Dlatego aby zmniejszyć obawy, należy się do tego dobrze przygotować. Jak to zrobić – radzi Natalia Wosik, koordynator biura Havier.
Koniec roku to czas, który sprzyja refleksji nad naszym życiem prywatnym i zawodowym. Ustalamy cele, postanowienia na Nowy Rok. Kto z nas nie zna słynnego hasła Nowy rok Nowa/Nowy Ja?
Często zadajemy sobie pytanie, czy to dobry czas na ważne zmiany w naszym życiu, na przykład na zmianę pracy. Czujemy, że chcemy coś zmienić, zrobić krok do przodu, jednak z drugiej strony odczuwamy obawę i lęk. Jest to naturalne i zrozumiałe. Nieważne czy robimy to pierwszy raz, czy jest to kolejny raz. Zmiana pracy zawsze jest związana ze stresem i niepewnością. Dlatego aby zmniejszyć obawy, należy się do tego dobrze przygotować. Jak to zrobić?
Havier radzi: przygotujmy plan działania oraz dowiedzmy się, jak obecnie wyglądają procesy rekrutacyjne
Po pierwsze musimy sobie uświadomić, jaką mamy wartość. Często nie decydujemy się na zmianę pracy lub wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym, ponieważ uważamy, że nie mamy odpowiednich kwalifikacji, kompetencji lub po prostu, że jesteśmy za słabi. A przecież w obecnej lub poprzedniej firmie nasz zakres obowiązków był rozbudowany i pełniliśmy różne funkcje. Zróbmy zestawienie swoich mocnych i słabych stron. Pomoże nam to uświadomić, jak wiele zrobiliśmy. Nasze doświadczenie zawodowe jest bezcenne.
Po drugie określmy, co chcielibyśmy robić. Sprecyzujmy swoje cele zawodowe. Na czym nam zależy? Gdy już to zrobimy, łatwiej będzie nam szukać odpowiedniego miejsca dla siebie i podjąć konkretne działania, aby osiągnąć swoje założenia. Nie aplikujmy na każde ogłoszenie i nie wysyłajmy swoich dokumentów do każdego pracodawcy. Dzięki temu będziemy bardziej wiarygodni.
Po trzecie postawmy na siebie. Zdobywajmy dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Rozpoczynając pracę nikt nie zakłada, że musi zrobić kurs z zarządzania, komunikacji, księgowości czy Excela. Ile razy zastanawialiśmy się, czy jest sens wziąć udział w szkoleniu. Albo czy ono do czegoś Ci się przyda. Wzbogacanie swojego doświadczenia zawodowego zawsze się opłaca. Pamiętajmy, nigdy nie wiemy, co jeszcze przed nami i co będziemy robić za przysłowiowe 5 lat.
Po czwarte aby dokonać zmiany najpierw należy się na nią otworzyć. Jeżeli nie będziemy otwarci na nowe doświadczenia, nie zrobimy kroku na przód. Każdy z nas czuje się komfortowo robiąc to samo każdego dnia. Zrobienie czegoś nowego budzi w nas lęk. Jednak aby osiągnąć sukces, trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i otworzyć się na nowe. Często rutyna i zastanie jest źródłem frustracji i napięcia.
Po piąte przygotujmy odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Koniecznie zaktualizujmy swoje CV. To pokaże, że jesteśmy dokładni, rzetelni oraz odpowiedzialni. Przede wszystkim podkreślmy swoje doświadczenie zawodowe oraz sukcesy, które mają szczególne znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Nie wiecie, jak przygotować CV? Możecie zgłosić się do specjalistów. Pracownicy Havier bardzo chętnie pomogą stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne.
Po szóste dowiedzmy się, jak obecnie poszukuje się pracy. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna i ciągle zachodzą w niej zmiany. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań należy zorientować się, jak to w danym czasie wygląda. W chwili obecnej prawie wszystko dzieje się w sieci. Jest wiele portali, na których można założyć swój profil i tam aktywnie poszukiwać pracy. Wiele rozmów i rekrutacji również przeniosło się do Internetu i może się okazać, że swojego przyszłego pracodawcę poznamy dopiero w momencie podpisania umowy.
Po siódme dajmy sobie chwilę oddechu. Jeśli pracowaliśmy bardzo długo w jednej firmie odnalezienie się w nowej sytuacji może być wyzwaniem. Możemy czuć się zdezorientowani, a jest to naturalne. Nie do końca wiemy od czego zacząć i jak ten proces powinien wyglądać. Gdy poczujemy, że sytuacja nas przytłacza, odpuśćmy na kilka dni. Pozwoli nam to nabrać dystansu i energii do dalszego działania. Pamiętajmy – nic na siłę.
Po ósme gdy już wysłaliśmy CV, może zadzwonić telefon i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Osoba, która zaprosiła nas na rozmowę, będzie zadawać pytania o nasze doświadczenie zawodowe, osiągnięcia. Może sprawdzić nasze umiejętności oraz wiedzę, która będzie wykorzystywana w pracy. Na pewno zostaniemy zapytani o motywację do podjęcia tej pracy oraz dlaczego chcemy pracować w tej firmie.
Po dziewiąte po udanej rozmowie kwalifikacyjnej otrzymamy ofertę współpracy. Gdy wszystko pójdzie po naszej myśli i porozumiemy się z przyszłym pracodawcą, pamiętajmy, aby poinformować o swojej decyzji obecnego przełożonego. Zróbmy to osobiście, nie przez osoby trzecie. Odejście z pracy jest tak samo stresujące jak rozpoczęcie nowej pracy. Dlatego nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę i zróbmy to tak, aby nie pozostawić po sobie złego wrażenia. W końcu nigdy nie wiemy, gdzie zaprowadzi nas nasza ścieżka zawodowa lub z kim przyjdzie nam w przyszłości pracować. Nie warto palić mostów. Dokończmy wszystkie swoje zobowiązania i zakończmy współpracę w przyjaznej atmosferze.
Szukasz pracy, chcesz ją zmienić albo nie wiesz, jak napisać CV lub jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Na każdym etapie możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów. Pracownicy Havier służą pomocą i doradztwem.
Czytaj także: Asten Group – firma, która skupia ludzi wyjątkowych