Noś odblaski – bądź widoczny!

0
489
fot. pinterest

Policja apeluje by zachować szczególną ostrożność na drodze.

Słaba widoczność, która spowodowana jest niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz teraz szybko zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi czy rowerzyści na drodze stają się mało widoczni dla kierujących. Dlatego właśnie teraz przy jesieni, gdy korzystanie z drogi staję się utrudnione poprzez warunki panujące na drodze, wymagane jest zwiększenie uwagi zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają o konieczności noszenia po zmroku elementów odblaskowych, zarówno przez pieszych jak i rowerzystów.

Noś odblaski – bądź widoczny! 1
fot. elementy odblaskowe przeznaczone do rowerów, wikipedia

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego piesi, poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym zobowiązani są by używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach został przewidziany wyjątek, zgodnie z którym pieszy poruszać się może po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, to wtedy jeśli znajduje się na drodze przeznaczonej tylko i wyłącznie na pieszych na chodniku.

Funkcjonariusze policji podkreślają, iż właściwe używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego, wtedy gdy szybko zapada zmrok i widoczność staje się zdecydowanie gorsza, wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa tej szczególnej grupy uczestników ruchu, a nawet może uratować czyjeś życie.

Element odblaskowy powinien być umiejscowiony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodu i był przede wszystkim zauważalny dla kierujących, którzy nadjeżdżają z obu kierunków, zarówno z tyłu jak i z przodu. Światła samochodowe mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, czyli więcej światła jest kierowane na prawą stronę drogi, zaleca się dlatego pieszym idącym lewą stroną jezdni w przeciwnym kierunku do ruchu pojazdów, o noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze od strony ruchu pojazdów.

Poza obszarem zabudowanym drogi zazwyczaj nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są one oświetlone bądź zbyt mało by móc dostrzec pieszego. Kierowcy też zazwyczaj  rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi będący w ciemnych ubraniach, bez żadnego odblasku, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców.

Noś odblaski – bądź widoczny! 2
fot. kamizelka odblaskowa, wikipedia

Należy pamiętać iż dobrze noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie!

Przede wszystkim należy nosić odblaski nie gadżety, przy zakupie takie odblasku należy zwrócić uwagę na to czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta oraz typ wyrobu, ale także czy jest dołączona do niego instrukcja użytkowania. Brak tych elementów świadczy o tym że jest to gadżet a nie odblask. Należy być widocznym, czyli sprawdzić czy elementy odblaskowe nie są czymś zasłonięte na przykład przez szalik, torbę czy plecak. Jeśli się biega, również należy używać odblasków. Trzeba zadbać o to by, bliscy również byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

K KIK