fbpx

Idealny pomysł na rodzinny weekend? Wypoczynek nad wodą. Podpowiadamy jak bezpiecznie i gdzie go spędzić

Upały na dworze coraz bardziej zachęcają na rodzinne spędzanie wolnego czasu nad wodą. Aby było miło i przede wszystkim bezpiecznie podpowiadamy czego się wystrzegać i na co uważać.

basen 2
fot. pixabay.com

Lato, upały, woda! Czego chcieć więcej? Pogoda z dnia na dzień coraz bardziej sprzyja, by swój wolny czas spędzić wraz z rodziną w miłej atmosferze nad wodą. Czy to będzie basen, Aqua Park, park wodny czy zbiornik wodny z plażą, trzeba zawsze pamiętać, aby z tego pobytu wrócić do domu całym i zdrowym.

Gdzie się można kąpać?

Oczywistym jest fakt, że najbezpieczniejszymi miejscami do zażywania kąpieli są miejsca strzeżone przez ratowników. To nie podlega żadnej wątpliwości! Mimo to trzeba również pamiętać o kilku pewnych zasadach bezpiecznego zachowania się nad wodą, ponieważ sam ratownik nie daje 100-procentowej pewności powrotu do domu w pełnym składzie rodzinnym.

Tak więc podpowiadamy kilka najważniejszych zasad zachowania się na kąpieliskach:

  • Do wody nie wchodzimy nagrzanym (połączenie gorącego – nagrzanego ciała z zimną wodą może spowodować szok termiczny powodujący zaburzenia oddychania i krążenia włącznie);
  • Do wody nie wchodzimy po spożyciu alkoholu!;
  • Unikamy również bezpośredniego wejścia do wody na pusty żołądek oraz po spożyciu obfitego posiłku (posiłek obniża sprawność fizyczną i koncentrację, zwiększa się ryzyko wystąpienia skurczów mięśni);
  •  Małe dzieci powinny kąpać się pod opieką osoby dorosłej;
  • Trzeba zawsze pamiętać, by nie przeceniać swoich sił i umiejętności nad zamiary;
  • Osoby nieumiejące pływać powinny zażywać kąpieli w płytkich miejscach, najlepiej z zabezpieczeniem się w postaci tzw. motylków lub dmuchanego koła.
ratownik 1
fot. pixabay.com

Przypominamy również o niebezpiecznym zjawisku cichego topienia się na kąpieliskach, które jest mało znane, ale niestety często spotykane.

Na czym ono polega?

Osoba kąpiąca się, a dokładnie nurkująca czy też pływająca tuż pod powierzchnią wody nie może się wynurzyć. Naukowcy nie potrafią do końca tego wytłumaczyć. Pewne jest jednak to, że osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji, może tylko liczyć na pomoc innych osób kąpiących się w pobliżu lub czujnych ratowników.

Zbyt późne ocenienie sytuacji, czy są to tylko wygłupy w wodzie, czy też tonięcie może zakończyć się śmiercią dla tonącego po cichu, dlatego ważne jest obserwowanie otoczenia wokół siebie na basenie i innych zbiornikach wodnych, ale przede wszystkim kąpanie się na obiektach strzeżonych.

ciche tonięcie
fot. pixabay.com

Mieszkańcy Częstochowy na terenie miasta mają do swojej dyspozycji kilka basenów i miejsc kąpielowych, gdzie znajdują się ratownicy. Do takich bardziej znanych i uczęszczanych należą m.in.:

1.    Pływalnia Kryta „Sienkiewicz Częstochowa” – zlokalizowana jest przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 56;

2.    Pływalnia kryta MDK Częstochowa – zlokalizowana jest na ulicy Łukasińskiego 50/68;

3.    Pływalnia kryta Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „KB” – zlokalizowana jest przy alei Niepodległości 20/22;

4.    Klub TAURUS Fitness & Spa – zlokalizowany jest przy ul. Brzeźnicka 46B;

5.    Pływalnia Letnia – zlokalizowana przy ulicy Dekabrystów 45;

6.    Park Wypoczynkowy „Lisiniec” – zlokalizowany przy ulicy Kordeckiego 99.

Z dużych obiektów poza Częstochową, z mnóstwem atrakcji dla wszystkich, w tym rodzin z dziećmi polecamy SolPark: zlokalizowany 52 km od Częstochowy. Na obiekcie znajdują się liczne atrakcje wodne oraz dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Pobyt można przedłużyć dzięki możliwości zanocowania w hotelu mieszczącym się na terenie parku wodnego.

Wymienione baseny są otwarte od 1 czerwca 2021 roku. Godziny otwarcia i cennik dostępny na stronach internetowych.

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji – nowy Park Wodny Częstochowa będzie prawdopodobnie otwarty dopiero we wrześniu.

basen 3
fot. pixabay.com