fbpx

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością

Kawiarnia Alternatywa 21 na Starym Rynku to nowość wśród lokali gastronomicznych w Częstochowie. Czeka ona na gości od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 22.

Nie byłoby Kawiarni Alternatywa 21, gdyby nie jej „siostra” Klubokawiarnia mieszcząca się przy ul. Mielczarskiego 20. Od grudnia 2016 r. z powodzeniem prowadzą ją osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Za prowadzenie lokalu odpowiada zaś Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, która powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata. Obecnie nadal jest ona spółdzielnią osób prawnych, ale tworzą ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 2
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Kawiarnia Alternatywa 21)

-Co ciekawe, dokładnie tydzień temu minęło pięć lat od momentu zarejestrowania spółdzielni w sądzie. Na starcie, dzięki wsparciu Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, udało nam się zatrudnić pięć osób z niepełnosprawnością intelektualną. Otworzyliśmy lokal, dziś jesteśmy bardzo skoncentrowani na rewitalizacji ul. Mielczarskiego. Pod koniec sierpnia zorganizujemy tam Festiwal Kultury Alternatywnej [piszemy o nim TUTAJ – przyp. red.], powstaną tam nowe murale – przypominał Paweł Bilski, prezes i założyciel Fundacji Oczami Brata.

A dlaczego Alternatywa 21? – Chcemy być alternatywną przestrzenią dla gastronomii i sztuki. 21 odnosi się oczywiście do Światowego Dnia Zespołu Downa i obecności dodatkowego chromosomu- wyjaśniał Bilski.

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 3
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Zuzanna Suliga)

Otwarcie na Starym Rynku odbyło się 20 lipca

Otwierając kawiarnię, „Jasne, że Alternatywa 21” stała się jedyną spółdzielnią socjalną w Polsce, która prowadzi dwa lokale tego typu. Uroczystość odbyła się 20 lipca i cieszyła się sporym zainteresowaniem częstochowian.

Przygotowania do tej chwili trwały od dawna. Sama kawiarnia mieści się w okazałym szklanym pawilonie należącym do Muzeum Częstochowskiego. By Alternatywa 21 mogła tu zagościć, konieczna była wygrana w ogłoszonym wcześniej konkursie.

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 4
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Zuzanna Suliga)

-Następują kolejne etapy udostępniania tej przestrzeni częstochowianom. Stąd otwarcie Kawiarni Alternatywa 21. Lokal funkcjonuje w tym miejscu dzięki konkursowi, który wygrał. Przez najbliższe lata będzie tu prowadził działalność, angażując w nią też osoby niepełnosprawne, co wydaje mi się niezwykle warte podkreślenia. Będzie to przestrzeń, w której nie tylko będzie można coś zjeść, ale nacieszyć oczy oglądając różne ekspozycje czy uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych – zaznaczała Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego.

Tu króluje kultura i sztuka

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 5
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Zuzanna Suliga)

Dowodów tego, że w Alternatywie 21 kultura i sztuka piastują wysokie miejsca, podczas otwarcia nie brakowało. Gości witała bowiem wystawa niezwykłych rzeźby autorstwa Marty Jędrzejewskiej.

-Naszym celem nie jest prowadzenie kawiarni samej w sobie, ale też lokalu, który funkcjonuje jako miejsce kultury. Założeń przyświeca nam wiele, bo równie ważnym celem jest uwrażliwianie mieszkańców na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Kiedyś zastanawialiśmy się, czy czas pandemii nie pokrzyżuje nam planów. Były takie obawy. Jednak jako jednemu z nielicznych lokali, przy pomocy JOWES-u, udało nam się utrzymać w klubokawiarni pełne zatrudnienie. Dziś zatrudniamy kolejnych sześć osób z różnymi formami niepełnosprawności – podkreślał Paweł Bilski.

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 6
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Zuzanna Suliga)

Z kolei na wieczór otwarcia organizatorzy zaprosili częstochowian na koncert wrocławskiego artysty Janka Samołyka i wystawę malarstwa częstochowianina Szymona Motyla – „Korony pandemiczne”. Wstęp na oba wydarzenia był bezpłatny.

„Sit down and eat downie”

Zespół Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21” tworzą Zuza, Mateusz, Marta, Dominika, dwie Moniki, Weronika, Tomek, Edyta, Łukasz i Konrad. Na tyle koszulek, które noszą pracownicy lokalu, można przeczytać symboliczne hasła: „Miło często Cię widzieć” oraz „Sit down and eat downie”.

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 7
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Kawiarnia Alternatywa 21)

-Oddaje to fakt, że staramy się łamać stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Serwujemy więc ciasto downie, czyli brownie w naszej odsłonie. Przez to pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnością są blisko nas. Zaznaczamy też, że w obu naszych lokalach wszyscy są mile widziani. Mamy nadzieję, że Alternatywa 21 przyciągnie nie tylko mieszkańców, ale też turystów i pielgrzymów – mówił prezes Fundacji Oczami Brata.

Kawiarnia zaprasza gości od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 22. Co znajdziemy w menu? Ułożono je z przysmaków zarówno wegetariańskich, jak i niewegetariańskich. Są więc kanapki zarówno z piersią z kurczaka, jak i pasztetem z czerwonej soczewicy z warzywami (ceny wahają się od 8 do 10 zł). Są sałatki, np. grecka lub z kaszą gryczaną (ceny to: 15 i 20 zł za ok. 300 g). Serwowane są też tortille (16 zł), zupy dnia (10 zł), tarty (10 zł), lody (4 zł za ok. 50 g), kawy, herbaty, lemoniady, soki wyciskane… No i oczywiście wspomniane już ciasta. Za porcję downie zapłacimy 8 zł, za downata 4 zł, ciasto dnia -10 zł, a np. szarotkę na ciepło z lodami i bitą śmietaną z owocami – 15 zł. Szczegóły: www.facebook.com/KawiarniaAlternatywa21

To nie koniec zmian na Starym Mieście

W szklanym pawilonie na Starym Rynku otwarto Kawiarnię Alternatywa 21. Poprowadzą ją osoby z niepełnosprawnością 8
Otwarcie Kawiarni Alternatywa 21 w Częstochowie (fot. Zuzanna Suliga)

– Był czas, gdy Stare Miasto nie było ani ładne, ani atrakcyjne, dziś to kolejne miejsce, którym możemy się chwalić – podkreślał podczas otwarcia kawiarni Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta miasta Częstochowy. – To nie jest jednak rynek w Krakowie, który ma swoją tradycję, my ją dopiero musimy zbudować. Mam nadzieję, że ci młodzi ludzie zapoczątkują nową historię tego miejsca. Jako miasto, też chcemy, żeby ta przestrzeń żyła, mamy tu mały amfiteatr, w którym będą się odbywały koncerty, jest pomysł na ogródek letni. Jeśli wszyscy dołożymy starań, jest szansa, że Stare Miasto stanie się miejscem popularnym i lubianym przez mieszkańców – dodał.

Zgodnie z zapowiedzią to nie koniec zmian na Starym Mieście. – Już za miesiąc udostępnimy kolejny punkt, będzie to stała wystawa archeologiczno-historyczna, która będzie się mieściła piętro niżej, w przestrzeni muzealnej. Miejsce to całościowo nazywamy Starym Ratuszem – zapowiadała Katarzyna Ozimek.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Zostań wolontariuszem Festiwalu Kultury Alternatywnej w Częstochowie!