Mural w SP w Konopiskach

0
274
mural 2

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Konopiskach powstał mural przedstawiający fragment fresku z Kaplicy Sykstyńskiej. Dekoracyjne  malowidło ścienne zostało wykonane przez Indygo Project.

mural 1
Fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach

Zakończyły się prace nad muralem przedstawiającym fragment fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej znanego jako “Stworzenie Adama”. Malowidło powstało w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach, a jego autorem jest grupa Indygo Project składająca się z pięciu młodych artystek z Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie:

  • Monika Płaczek;
  • Joanna Górniak;
  • Patrycja Madej;
  • Sara Saadain;
  • Natalia Kuśmierz.

Młode malarki z własnej inicjatywy stworzyły grupę Indygo Project, której głównym celem jest zainteresowanie sztuką klasyczną dzieci i młodzieży, ponieważ często jest ona bagatelizowana w programach nauczania na rzecz nauk ścisłych.

Stąd też pomysł na murale w szkołach, które dodatkowo są zaopatrzone w tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat oryginalnego dzieła, którego kopia została wykonana w danej placówce.

Indygo Project 1
Fot. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach

Powstały w Szkole Podstawowej w Konopiskach mural zajmuje powierzchnię sześciu metrów długości i półtora metra wysokości. Na jego wykonanie dziewczyny potrzebowały sześciu siedmiogodzinnych dni pracy.

„Centrum kompozycji stanowią ręce. Dłoń Adama otoczona jest rozkwitającymi magnoliami oraz ptakami. Symbolizuje to strefę ziemską naszego świata. Natomiast dłoń boska wyłania się zza nieba pokrytego kłębiastymi obłokami i dwoma księżycami, co stanowi nawiązanie do niebios i ciał niebieskich. Obraz prezentuje harmonię między ziemią a niebem oraz ich wzajemne powiązanie. Całość jest utrzymana w kolorystyce beżu, różu i błękitów, co tworzy spokojną atmosferę w szkolnej bibliotece” – tłumaczą malarki.

Twórczość dziewczyn można podziwiać na terenie Konopisk, Ogonowic oraz Radomska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here