W bibliotece Szkoły Podstawowej w Konopiskach powstał mural przedstawiający fragment fresku z Kaplicy Sykstyńskiej. Dekoracyjne malowidło ścienne zostało wykonane przez Indygo Project.
Zakończyły się prace nad muralem przedstawiającym fragment fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej znanego jako „Stworzenie Adama”. Malowidło powstało w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach, a jego autorem jest grupa Indygo Project składająca się z pięciu młodych artystek z Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie:
- Monika Płaczek;
- Joanna Górniak;
- Patrycja Madej;
- Sara Saadain;
- Natalia Kuśmierz.
Młode malarki z własnej inicjatywy stworzyły grupę Indygo Project, której głównym celem jest zainteresowanie sztuką klasyczną dzieci i młodzieży, ponieważ często jest ona bagatelizowana w programach nauczania na rzecz nauk ścisłych.
Stąd też pomysł na murale w szkołach, które dodatkowo są zaopatrzone w tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat oryginalnego dzieła, którego kopia została wykonana w danej placówce.
Powstały w Szkole Podstawowej w Konopiskach mural zajmuje powierzchnię sześciu metrów długości i półtora metra wysokości. Na jego wykonanie dziewczyny potrzebowały sześciu siedmiogodzinnych dni pracy.
– „Centrum kompozycji stanowią ręce. Dłoń Adama otoczona jest rozkwitającymi magnoliami oraz ptakami. Symbolizuje to strefę ziemską naszego świata. Natomiast dłoń boska wyłania się zza nieba pokrytego kłębiastymi obłokami i dwoma księżycami, co stanowi nawiązanie do niebios i ciał niebieskich. Obraz prezentuje harmonię między ziemią a niebem oraz ich wzajemne powiązanie. Całość jest utrzymana w kolorystyce beżu, różu i błękitów, co tworzy spokojną atmosferę w szkolnej bibliotece” – tłumaczą malarki.
Twórczość dziewczyn można podziwiać na terenie Konopisk, Ogonowic oraz Radomska.