fbpx

Mojeekino.pl. „Tajemnica Henriego Picka” i inne filmy, które polecamy na majówkę

Tym razem przedstawiamy majówkową odsłonę naszego filmowego cyklu. Wszystkie propozycje tradycyjnie pochodzą z oferty platformy mojeekino.pl.

W związku z decyzją rządzących, kina stacjonarne będą mogły wznowić działalność najwcześniej 29 maja. Oznacza to, że kinomani majówkę spędzą w domach. Pozostają im seanse w sieci.

Te możliwe są m.in. dzięki platformie mojeekino.pl. W projekt zaangażowany jest także Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne “Iluzja” w Częstochowie. Chcąc wesprzeć instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.

Chcąc ułatwić widzom wybór filmu na majówkowy weekend, prezentujemy tytuły, które – wydają nam się – warte uwagi. W dobie pandemii i związanych z nią obostrzeń, robimy to co tydzień (poprzednie zestawienie dostępne jest TUTAJ). Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy standardowo zapłacić 15 zł. Zobaczcie propozycje, które przygotowaliśmy na ten weekend. Przez wzgląd na tzw. długi weekend jest ich więcej niż zazwyczaj.Co wybierzecie?

1.DOGMAN

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 2
„Dogman” (mat. mojeekino.pl)

Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

„Dogman”. Reżyseria: Matteo Garrone. Obsada: Marcello Fonte, Edeoardo Pesce. Dramat, Włochy, Francja 2018, 99 minut.

2.DOM, KTÓRY ZBUDOWAŁ JACK

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 3
„Dom, który zbudował Jack” (mat. mojeekino.pl)

„Dom, który zbudował Jack” to podszyte czarnym humorem, długo oczekiwane dzieło Larsa von Triera, reżysera „Nimfomanki”, „Antychrysta” i „Melancholii”.

Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?

Trier postanowił opowiedzieć o złym mężczyźnie, sięgając po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Poprzez postać mrocznego estety Lars von Trier obśmiewa społeczną hipokryzję i demaskuje mechanizmy politycznej poprawności. „Dom, który zbudował Jack” to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

„Dom, który zbudował Jack”. Reżyseria: Lars von Trier. Obsada: Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough, Bruno Ganz. Dramat, Dania, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2018.

3.EXCENTRYCY

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 4
„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (mat. mojeekino.pl)

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary.

Od tej pory „król i królowa swingu” to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Reżyseria: Lech Majewski. Obsada: Sonia Bohosiewicz, Maciej Stuhr, Natalia Rybicka, Anna Dymna, Marian Dziędziel. Komedia, Polska 2016, 108 minut.

4.JULIETA

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 5
„Julieta” (mat. mojeekino.pl)

„Julieta” to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

„Julieta”. Reżyseria: Pedro Almodóvar. Obsada: Inma Cuesta, Adriana Ugarte, Emma Suárez. Dramat, Hiszpania 2016, 95 minut.

5.MUSIC

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 6
„Music” (mat. mojeekino.pl)

Film rozpoczyna się w momencie, gdy żyjąca na własną rękę, z dala od rodziny Zu po śmierci babci, zostaje niespodziewanie jedynym opiekunem Music, swojej nastoletniej przyrodniej siostry, która nie mówi ze względu na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Babcia w trosce o nią stworzyła harmonogram codziennych zajęć, aby, z pomocą przyjaciół z sąsiedztwa, wspierać wnuczkę w codziennym życiu.

Zu nie żywi do Music podobnych uczuć jak babcia, nie posiada też jej doświadczenia, nieustannie zmaga się ze swoimi nowymi obowiązkami w roli opiekuna. Burzliwemu, pierwszemu wspólnemu śniadaniu Music i Zu przysłuchuje się sąsiad Ebo (Leslie Odom Jr.), życzliwy i spokojny człowiek, który zaskakuje Zu nie tylko swoim współczuciem, ale także ogromną wyrozumiałością i zrozumieniem dla Music. Z czasem widz poznaje historię jego życia. Ebo staje się dla Zu kimś, na kim może ona polegać i od kogo może się wiele nauczyć.

„Music”. Reżyseria: Sia. Obsada: Kate Hudson, Leslie Odom Jr., Maddie Ziegler, Hector Elizondo. Dramat, USA 2021, 108 minut.

6. TAJEMNICA HENRIEGO PICKA

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 7
„Tajemnica Henriego Picka” (mat. mojeekino.pl)

Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

„Tajemnica Henriego Picka”. Reżyseria: Rémi Bezançon. Obsada: Alice Isaaz, Camille Cottin, Fabrice Luchini. Komediodramat, Francja, Belgia 2019.

7.TRAFIKANT

Mojeekino.pl. "Tajemnica Henriego Picka" i inne filmy, które polecamy na majówkę 8
„Trafikant” (mat. mojeekino.pl)

Oparta na bestsellerowej powieści autorstwa Roberta Seethalera, która została wydana w Polsce w lutym 2018 r., to wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka z twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem na tle burzliwych czasów w Wiedniu w latach 30.

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest doktor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Kiedy młody bohater zakochuje się bez pamięci w tancerce imieniem Anezka, szuka rady u bardziej doświadczonego kolegi, który jednak szybko przyznaje, że kobiety są dla niego podobną tajemnicą jak dla Franza. Gdy do Wiednia wkraczają naziści, cała trójka wciągnięta zostaje w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Każde z nich musi odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać czy uciekać?

„Trafikant”. Reżyseria: Nikolaus Leytner, Klaus Richter. Obsada: Bruno Ganz, Simon Morzé, Johannes Krisch. Dramat, Niemcy, Austria 2018, 114 minut.

Redakcja (mat. mojeekino.pl)