fbpx

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki – 5 maja

Za sprawą stopniowego luzowania obostrzeń już po długim weekendzie w Częstochowie wznowi działalność część miejskich instytucji kultury. Pozostałe powinny zaprosić częstochowian pod koniec maja. 

Jako pierwsze w Częstochowie wznowią działalność Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Miejska Galeria Sztuki. Zapraszają one już od wtorku, 4 maja. Pozostałe instytucje będą się otwierały stopniowo.

Muzeum zaczyna od ekspozycji stałych!

Muzeum Częstochowskie czynne będzie dla zwiedzających we wtorki, środy, czwartki od godz. 11.30 do 17.00, a w piątki, soboty i niedziele – od godz. 11.30 do 17.30; w poniedziałki pozostanie nieczynne. Ostatnie wejście dla zwiedzających możliwe są na 30 minut przed zamknięciem obiektu.  Z kolei Rezerwat Archeologiczny będzie czynny tylko w każdą trzecią sobotę i niedzielę miesiąca.  

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki - 5 maja 2
Rezerwat Archeologiczny (fot. Jacek Śliwczyński/ Muzeum Częstochowskie)

Na początek Muzeum Częstochowskie udostępni wystawy stałe i czasowe w: Ratuszu (pl. Biegańskiego), Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47),  Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Staszica, Rezerwacie Archeologicznym (ul. Łukasińskiego 20),  Muzeum Żydów Częstochowian (ul. Katedralna 8) i Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23).   Ekspozycje zostaną udostępnione do zwiedzania z zachowaniem reżimu sanitarnego. Obowiązuje zakrywanie nosa i ust, korzystanie z płynów dezynfekujących do rąk udostępnionych przy wejściach do obiektów, zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób (nakaz nie obowiązuje rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących) oraz limitowanie osób przebywających jednocześnie na ekspozycjach (maks. 1 osoba na 15 m kw). Wykorzystywanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem odbywać się będzie wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego, podobnie jak korzystanie z szatni wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

OPK „Gaude Mater” szykuje spotkanie z Żulczykiem

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” czeka na mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz. 10- 20. Na początek otwiera dla nich galerię wystaw, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zasady są następujące: zakrywanie nosa i ust, korzystanie z płynów dezynfekujących do rąk udostępnionych przy wejściach do obiektów, zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób, limitowanie osób przebywających jednocześnie na ekspozycjach (maks. 1 osoba na 15 m kw).   Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę malarstwa Elżbiety, Lecha Ledeckich i Magdaleny Kmiecik oraz fotografii Piotra Ledeckiego. Ponadto przy wejściu do instytucji znajduje się mural Joanny Ambroz, który jest traktowany jako ekspozycja stała.   

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki - 5 maja 3
Mural autorstwa Joanny Ambroz w OPK „Gaude Mater” 9fot. Łukasz Kolewiński)

Z kolei od 29 maja OPK planuje wznowić działalność w zakresie organizacji wydarzeń artystycznych – koncertów, spotkań autorskich, warsztatów oraz prelekcji. Na start zaplanowano spotkanie z pisarzem Jakubem Żulczykiem (autorem m.in. „Ślępnąc od świateł” i „Zrób mi jakąś krzywdę”) – rzecz jasna z zachowaniem obowiązujących zasad i reżimu sanitarnego.

W Miejskiej Galerii Sztuki króluje „Consensus Omnium”

Sale wystawowe Miejskiej Galerii Sztuki wznowią swoją działalność 4 maja. Będzie je można oglądać od wtorku do piątku, od godz. 10.30 do 18.00 oraz w soboty i niedziele od godz. 12 do 19.  Zwiedzanie wystaw z zachowaniem reżimu sanitarnego zgodnie z Regulaminem zwiedzania wystaw Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie opublikowanym na stronie instytucji.   Aktualnie na zwiedzających czekają wystawy „Consensus Omnium” Marcina Berdyszaka oraz „Kobiety mojego kina” Doroty Reterskiej (Galeria Zwiastun).

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki - 5 maja 4
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Marcina Berdyszaka (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Niestety, wielbiciele Kino Studyjnego OKF „Iluzja”, które mieści się w strukturach galerii, może wznowić działalność – zgodnie z rozporządzeniem – dopiero 29 maja. Kinomani już zacierają ręce, licząc na pokaz filmów, które triumfowały podczas tegorocznej gali przyznania Oscarów.

Biblioteka Publiczna zaprasza czytelników od 5 maja

Od środy, 5 maja wznawiają działalność – w reżimie sanitarnym – Biblioteka Główna i placówki filialne. Biblioteki pracować będą – w dniach otwarcia – wyłącznie w zakresie wypożyczania i zwrotów zbiorów. Gry planszowe również będą wypożyczane. Środowiskowa działalność kulturalno-edukacyjna pozostanie realizowana w formie online.  Możliwe będzie dokonywanie rezerwacji na dostępne zbiory przez system biblioteczny SOWA, a także mailowo i telefonicznie do placówek. Żeby skorzystać z Czytelni Głównej (Al. NMP 22) należy zadzwonić lub napisać, by zarezerwować materiały i umówić termin indywidualnej wizyty – tel. 34 360-61-13; e-mail: dib@biblioteka.czest.pl lub 34 360-61-11; e-mail: czyt@biblioteka.czest.pl, czyt_nauk@biblioteka.czest.pl.   Stanowiska komputerowe oraz katalogi kartkowe będą niedostępne dla użytkowników do odwołania.   Dopuszcza się czasowe ograniczenia bądź zmiany godzin lub dni otwarcia placówek.   

Miejski Dom Kultury zaczyna od Salonu Sztuki

Miejski Dom Kultury w Częstochowie od 4 maja otwiera Salon Sztuki (obowiązuje limit 1 osoba na 15 m kw, obowiązkowa dezynfekcja, obowiązkowe maseczki). Zmiany dotyczą działalności kulturalno- edukacyjnej placówki z wyłączeniem pływalni. Z kolei od  29 maja przewidziano otwarcie sali widowiskowej dla max. 50 proc. miejsc siedzących z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego (obowiązkowa dezynfekcja – dozowniki z płynem dezynfekującym przed wejściem do sali, obowiązkowe maseczki i ruch jednokierunkowy), otwarcie studia nagrań z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Ruszy również nabór na warsztaty wakacyjne organizowane w miesiącach lipiec- sierpień (od 15 czerwca dla dotychczasowych uczestników, od 20 sierpnia dla nowych chętnych). Przewidziano też wznowienie działalności artystycznej (przygotowania do koncertów) Zespołu Pieśni i Tańca w Częstochowie zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie.

Teatr im. Mickiewicza czeka na 29 maja. Planów jest wiele!

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki - 5 maja 5
Próba do spektaklu „Pannonica” w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Teatr im. Adama Mickiewicza  czeka na 29 maja i moment, gdy wreszcie zaprosi widzów do siebie. Pomimo wstrzymania otwarcia, instytucja zamierza intensywnie pracować nad nowymi pozycjami repertuarowymi. W efekcie od 5 maja rozpoczną się próby nowej sztuki zatytułowanej „Strefa zero” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo (premiera planowana jest na 11 września w 20. rocznicę zamachu na WTC). Jeszcze w maju rozpoczną się również próby do koncertu pamięci Piotra Machalicy „ Dziś są moje imieniny” (planowane wystawienie – 29 czerwca). Odbywać się też będą doskonalące próby oraz nagranie sztuki „Pannonica”, której premierę przeniesiono z 8 maja na początek czerwca. Co dalej? Trwać będą przygotowania do muzycznego widowiska pt. „Rytm w sercu”, realizowanego na zamówienie Wydziału Zdrowia UM Częstochowy (pokaz planowany na 11 czerwca). Realizowane będą ponadto rozmaite działania aktorsko-promocyjne, emitowane w internecie.   Po otwarciu teatrów dla publiczności, na sali wypełnione być może maksymalnie 50 proc, miejsc. Od 29 maja do 30 czerwca Teatr im. Adama Mickiewicza zaplanował (zakładając, że będzie to możliwe) ponad 25 spektakli i koncertów.

Filharmonia Częstochowska zacznie od „Klimakterium 2”

Luzowanie obostrzeń. Do Muzeum Częstochowskiego pójdziemy już 4 maja, do biblioteki - 5 maja 6
„Klimakterium 2, czyli menopauzy szał” (mat. agencji Certus)

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana wznowi działalność 30 maja spektaklami „Klimakterium 2, czyli menopauzy szał” organizowanymi przez agencję artystyczną Certus (przeniesiono je z 15 maja.). Z kolei  1 czerwca odbędzie się pierwszy koncert zespołu artystycznego Filharmonii. Imprezy odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Konieczne będzie zakrywanie ust i nosa, wypełnienie oświadczeń,poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury, dezynfekcja rąk, dystans społeczny. Sala koncertowa może być wypełniona maksymalnie w połowie.

Zuzanna Suliga