„Córka trenera”, „Deerskin”, „Kult. Film”, „Nic bez nas”, „Zaginiona dziewczyna” – to pięć kolejnych filmów, wybranych z oferty platformy mojeekino.pl, które polecamy na ten weekend. Kto obejrzy je w sieci, wesprze działalność kina OKF w Częstochowie.
Decyzją rządu do 29 listopada wszystkie kina i instytucje kultury, z Ośrodkiem Kultury Filmowej w Częstochowie włącznie, pozostają zamknięte. Jak już pisaliśmy, okazją by nie rezygnować w tym czasie z magii kina, a przy tym wesprzeć instytucje jest platforma mojeekino.pl.
Wśród uczestników znalazł się Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, który poleca kinomanom filmowe propozycje. Chcąc wesprzeć częstochowską instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.
W poprzednim tygodniu z bogatej oferty poleciliśmy filmy “Ikar. Legenda Mietka Kosza”, “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, “Jestem William”, “53 wojny” oraz “Kraina miodu”. Na ten weekend mamy dla Czytelników kolejne pięć propozycji. Przedstawiamy je w kolejności alfabetycznej. Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy zapłacić 15 zł.
1.CÓRKA TRENERA
Upalne lato. Maciej Kornet i jego siedemnastoletnia córka Wiktoria ( podróżują po Polsce, a ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest oczkiem w głowie tatusia, jego wielką chlubą. On jest dla niej całym światem. Pewnego dnia dołącza do nich utalentowany Igor (Bartłomiej Kowalski). Maciej postanawia zostać jego trenerem. Dzięki chłopakowi Wiktoria otwiera się na nowe doznania: pierwszego papierosa, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwszą miłość. Cała trójka wyrusza rozklekotanym vanem w długą podróż, podczas której każde z nich będzie starało się osiągnąć swój cel.
„Córka trenera”. Reżyseria: Łukasz Grzegorzek. Obsada: Jacek Braciak, Bartłomiej Kowalski, Karolina Bruchnicka. Komediodramat, Polska 2018, 90 minut.
2. DEERSKIN
Bohaterką czarnej komedii Dupieux jest… kurtka z frędzlami. To ona staje się fetyszem Georges’a, który po zakupie zamszowego ciucha zaczyna marzyć o sławie filmowca. Wydawszy ostatnie pieniądze błąka się po francuskiej prowincji, z każdym dniem zbliżając się coraz bardziej do granicy obłędu. Zaczepia ludzi, gada z frędzlami, chwyta za kamerę, snuje się po wzgórzach. Mieszanka komedii, kina grozy i dramatu obyczajowego jest jednocześnie popisem aktorskim Jeana Dujardina, znanego z oscarowego „Artysty”.
„Deerskin”. Reżyseria: Quentin Dupieux. Obsada: Adèle Haenel, Jean Dujardin. Komedia, Francja 2017, 77 minut.
3. KULT. FILM
„Kult. Film” zawiera wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.
„Kult. Film”. Reżyseria: Olga Bieniek. Obsada: zespół Kult. Dokumentalny, Polska 2019, 92 minuty.
4. NIC BEZ NAS
Czego można dowiedzieć się o marzeniach i planach dzieci, towarzysząc im w codziennej podróży do szkoły? Poruszający dokument pokazuje historie szesnastu bohaterów z najodleglejszych części świata.
Głównymi bohaterami filmu „Nic bez nas” są dzieci z różnych zakątków globu. Twórcy zabierają nas w daleką podróż i opowiadają historie kilkunastu młodych bohaterów. Dokument nie tylko zwraca uwagę na różnice kulturowe i odmienne problemy, przed jakimi stają dzieci, lecz także podkreśla podobieństwa w ich życiu: wszyscy uczą się, bawią, odkrywają świat i przygotowują się do dorosłości. Towarzysząc im w drodze do szkoły, poznajemy ich marzenia, plany i lęki. Film porusza problem przyszłości naszej planety.
„Nic bez nas”. Reżyseria: Sigrid Klausmann. Dokumentalny dla dzieci, Niemcy 2016, 88 minut.
5. ZAGINIONA DZIEWCZYNA
Pokazywany w konkursach głównych na festiwalach filmowych w Chicago oraz Locarno thriller to trzymająca w napięciu opowieść o osaczeniu, walce o własną godność i dobre imię.
Ichiko pracuje jako pielęgniarka domowa opiekując się chorą na raka starszą kobietą. Zaprzyjaźnia się również z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną i aktywnie uczestniczy w życiu wnuczek swojej pacjentki – Motoko i Saki.Siostry uwielbiają towarzystwo Ichiko i doceniają jej pomoc. Rysa na ich wzorowej relacji pojawia się z chwilą, gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt. Policja rozpoczyna śledztwo, sprawa obiega także żądne sensacji media. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą dotknąć bohaterkę.
„Zaginiona dziewczyna”. Reżyseria: Kōji Fukada. Obsada: Mariko Tsutsui, Mikako Ichikawa, Miyu Ogawa. Thriller, Japonia, Francja 2019, 112 minut.
Redakcja (mat. mojeekino.pl)