fbpx

Uzdolniona częstochowska młodzież z I Społecznego LO w Częstochowie

Troje uczniów z I Społecznego LO im. Z. Herberta STO w Częstochowie zostało laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad. Dzięki temu dwoje z nich zapewniło sobie zwolnienie z niektórych części egzaminu dojrzałości oraz indeksy na wymarzone uczelnie.

laureaci
Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Przech, Michał Stanowski i Anna Pyzalska

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta STO w Częstochowie może śmiało pochwalić się, że posiada uzdolnioną młodzież. Troje z nich: Katarzyna Przech, Michał Stanowski i Anna Pyzalska to laureaci i finalistami ogólnopolskich olimpiad.

Pierwsza z nich Katarzyna Przech jest laureatką 67. Olimpiady Chemicznej. Do swoich sukcesów może zaliczyć bycie w ubiegłym roku finalistką tej olimpiady. Było wtedy to dla niej najwyższe wyróżnienie, bo z powodu pandemii nie organizowano finału i nikt nie uzyskał tytułu laureata. W tym roku natomiast znalazła się na 10. miejscu w Polsce. Dodatkowo zajęła 3.miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej, organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i została laureatką XXXVI Konkursu Chemicznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską. Swoją wiedzę do konkursów chemicznych szlifowała pod czujnym okiem Marty Bednarczyk.

Kolejnym uzdolnionym maturzystom laureatem został Michał Stanowski, który w Olimpiadzie Biolo-gicznej zajął 17. miejsce w Polsce. Swoją wiedzę do olimpiady zdobywał dzięki pomocy Małgorzaty Jankowskiej – Nowak. Dodatkowo jego sukces poprzedzony był wykonaniem pracy badawczej i jej obroną przed naukowym gremium, a także wieloma egzaminami z praktyki i teorii.

Trzecim uzdolnionym uczniem I Społecznego LO im. Z. Herberta STO w Częstochowie jest drugoklasistka – Anna Pyzalska, finalistka V edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (w całym finale jedyna częstochowianka). Aby zawalczyć o swój sukces, musiała wykonać wiele trudnych i niestandardowych zadań. Było to m.in. napisanie eseju związanego z tematem głównym olimpiady (w tym roku to: „Kino i twórcy patrzą w lustro – autotematyzm i autobiografizm”), czy przeprowadzenie i zredagowanie wywiadu z wylosowaną, zaproszoną przez organizatorów osobą. Jej artystyczną i naukową opiekunką podczas przygotowań do tej ogólnopolskiej olimpiady była Beata Bartnik.