fbpx

Młodzież z Częstochowy bierze udział w międzynarodowym projekcie OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO

Uczniowie z „Traugutta” odwiedzili Lourdes w ramach projektu OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO.

Częstochowska młodzież spotkała się z rówieśnikami w jednym z partnerskich miast biorących udział w tym międzynarodowym projekcie. Poza Częstochową i Lourdes bierze w nim udział niemieckie miasto Altötting.

Podczas wizyty uczniowie ustalali plan współpracy, skupiając się na utworzeniu europejskiej sieci cyfrowej dla młodzieży, łączącej dostępne media i narzędzia komunikacji. Dzięki temu mogłyby powstawać np. wspólne podcasty.

Reprezentanci szkół uczestniczyli w nagraniu audycji w „Radio Presence”. Radiowe spotkanie emitowano w trzech językach, a jego efektem stał się podcast poświęcony Unii Europejskiej i sytuacji jaka panuje na Ukrainie. Dodatkową atrakcją było spotkanie z władzami miasta na czele z Sylvie Mazurek, zastępczynią mera Lourdes.

Dzięki współpracy między miastami, młodzi ludzie mają szansę pogłębić znajomość języków miast partnerskich (warsztaty) oraz poznać kulturę, obyczaje i historię innych krajów.

Wizyta we Francji to pierwszy, pilotażowy etap współpracy między miastami. Podróż i pobyt uczestników zostały sfinansowane przez OFAJ (Francusko-Niemieckie Biuro Młodzieży), a koordynacją fazy przygotowawczej zajęło się Stowarzyszenie Błękitna Gwiazda z Lourdes.

Następnym przystankiem będzie spotkanie w Altötting w Niemczech, które zaplanowano na połowę maja. Partnerzy z Francji i Niemiec odwiedzą Częstochowę w przyszłym roku, a jesienią 2024 projekt zostanie zakończony, tam, gdzie się rozpoczął, czyli we francuskim Lourdes.