fbpx

Mieszkańcy Częstochowy posadzą ponad pół tysiąca drzew. Sadzonki są nagrodą za udział w programie Polska Stolica Recyklingu

Nowe drzewa w Częstochowie. Ponad pół tysiąca sadzonek to nagroda za udział w programie Polska Stolica Recyklingu i projekcie Elektryczne Śmieci.

Ekologiczny program Polska Stolica Recyklingu prowadzony jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Przedstawiciele Centrum Usług Komunalnych wrócili właśnie z Kongresu Miast, gdzie podsumowano działania w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Miasta, które zgłosiły swój udział w projekcie musiały zebrać jak największą liczbę śmieci elektrycznych i oddać je do recyklingu. Każdy elektryczny odpad był odpowiednio punktowany, a zbierano wszystko od lodówek, pralek, przez drobny sprzęt elektroniczny po baterie. Po przeliczeniu punktów z zebranych elektrośmieci okazało się, że tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu zdobyły Siedlce, a reprezentanci naszego miasta zostali wyróżnieni medalem wykonanym z recyklingu elektrycznych śmieci i bonem na 523 drzewa.

Wiosną rozpocznie się sadzenie lasu, który powstanie dzięki zbiórce elektrośmieci. W przedsięwzięciu wezmą udział mieszkańcy Częstochowy.

W programie Polska Stolica Recyklingu brały udział szkoły, instytucje kultury i jednostki miejskie. Jak podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko: – Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do rywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska.

Już niebawem kolejna, druga edycja programu.

Podczas Kongresu Miast podsumowującego Polską Stolicę Recyklingu poza rozstrzygnięciem konkursu, odbyła się konferencja na temat Eko Miast.

Ekologia, segregacja śmieci, niemal wszyscy znamy te pojęcia. Niestety nadal kuleje nasza świadomość w zakresie ochrony środowiska. Wspaniale, że zostaną posadzone drzewa, jednak należy zadbać, by nie wycinano tych starych.

W ciągu roku, jedno drzewo wytwarza do 140 kg tlenu, czyli tyle ile zużywa jeden dorosły człowiek, a także jest stanie pochłonąć 70 kg szkodliwych cząstek oraz zanieczyszczeń powietrza.