fbpx
Strona główna Edukacja Młodzież z częstochowskiego liceum imienia Henryka Sienkiewicza uczy młodszych kolegów oraz dzieci...

Młodzież z częstochowskiego liceum imienia Henryka Sienkiewicza uczy młodszych kolegów oraz dzieci zasad pierwszej pomocy

Młodzież z częstochowskiego liceum imienia Henryka Sienkiewicza uczy młodszych kolegów, oraz dzieci zasad pierwszej pomocy. Działa w internecie oraz szkołach i przedszkolach w mieście.


Licealiści od końca września realizują kampanię społeczną pod hasłem “Akcja życie”. Chcą przekonać jak najwięcej osób, również dorosłych, że podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy rzeczywiście może pomóc ratować życie innym.

Młodzież z częstochowskiego liceum imienia Henryka Sienkiewicza uczy młodszych kolegów oraz dzieci zasad pierwszej pomocy 1


Wszystko zaczęło się o wizyty w naszej szkole chłopaka, który promował ogólnopolski projekt “Zwolnieni z teorii” — opowiada koordynatorka “Akcji życie”, uczennica pierwszej klasy “Sienkiewicza” Natalia Błaszczyk. — Projekt ten ma zachęcać młodych ludzi, takich jak ja czy moi koledzy do zaangażowania w kwestie społeczne. W naszej szkole uznaliśmy, że przyłączymy się do tej idei i stworzymy kampanię społeczną.


Wybór zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy był dla Natalii oczywisty. Od lat tym się zajmuje. Już w wieku 12 lat ukończyła pierwszy kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeszcze będąc w szkole podstawowej prowadziła zajęcia dla swoich kolegów.


To bardzo ważna sprawa, aby ludzie wiedzieli, jak się zachować w kryzysowych sytuacjach, gdy zdrowie lub życie innych jest zagrożone — przekonuje uczennica “Sienkiewicza”. — Tymczasem wiedza na temat pierwszej pomocy jest bardzo mała. Ludzie nie mają często podstawowych umiejętności, a nawet dobrych odruchów, które innym mogą uratować życie. Nie chodzi mi tu o skomplikowane działania medyczne, ale o zupełnie podstawową wiedzę i dobre nawyki. Okazuje się na przykład, że nie potrafią często stworzyć na drodze tak zwanego korytarza życie, aby pomóc przejechać karetce z chorym.

Młodzież z częstochowskiego liceum imienia Henryka Sienkiewicza uczy młodszych kolegów oraz dzieci zasad pierwszej pomocy 2

Jak opowiada Natalia Błaszczyk, dobre nawyki trzeba wpajać od najmłodszych lat, dlatego swoją kampanię młodzież postanowiła adresować przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i dzieci w przedszkolach. Idea była taka, że licealiści będą odwiedzać te placówki i na miejscu prowadzić z dziećmi zajęcia teoretyczne i praktyczne. Pomóc im w tym miał sprzęt medyczny, który posiada Natalia, na przykład fantomy do nauki sztucznego oddychania.


Uratować komuś życie możemy nie tylko umiejętnie stosując sztuczne oddychanie, ale także odpowiednio szybko reagując na wydarzenia i dzwoniąc pod numery ratunkowe — mówi Natalia. — Chcieliśmy także tego uczyć w trakcie naszej kampanii. Nawet kilkuletnie dziecko może w sytuacji zagrożenia zadzwonić pod numer alarmowy 112 i uratować komuś życie, ale trzeba go tego nauczyć.


Niestety plany “Akcji życie” pokrzyżowała pandemia. Przed zawieszeniem zajęć w szkołach licealistom udało się odwiedzić zaledwie jedną podstawówkę. Nie zrażają się jednak i część działań przenieśli do internetu. Stworzyli na Facebooku specjalną stronę poświęconą akcji i zasadom pierwszej pomocy.

https://www.facebook.com/Akcja-%C5%BCycie-102938701567559/

Na razie przedszkola działają normalnie, więc mamy nadzieję, że już w przyszłym tygodniu ruszymy z zajęciami dla najmłodszych — mówi Natalia Błaszczyk. — Oczywiście będziemy je prowadzić z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Liczymy na to, że może już w styczniu wszyscy wrócimy do szkół, więc będzie można wznowić spotkania z uczniami podstawówek.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here