W Lublińcu uczczą pamięć Konrada Mańki

0
126

W Lublińcu odbędzie się prezentacja komiksu „Konrad Mańka – bądźcie silni”, który upamiętnia bohaterskie czyny młodego harcerza w czasie II Wojny Światowej.

Konrad Mańka był bohaterem ziemi lublinieckiej. Harcerz, członek komendy hufca ZHP w Lublińcu, w czasie II Wojny Światowej działał w ruchu oporu na Górnym Śląsku. Był założycielem lublinieckiej komórki Organizacji Orła Białego, która stawiała opór najeźdźcy. Zginął bohaterską śmiercią, kiedy to aresztowany przez gestapo został stracony 14 lipca 1942 w Katowicach.

Komiks „Konrad Mańka – bądźcie silni” opowiada o harcerzach Męskiego Hufca ZHP Lubliniec, którzy podczas II wojny światowej działali w organizacji konspiracyjnej o nazwie „Organizacja Orła Białego”. W szczególności jest tu opisana bohaterska rola jednego z jej organizatorów na ziemi lublinieckiej – druha Konrada Mańki.

Opowieść zaczyna się w Warszawie – 1 września 1939 roku, a kończy się w Katowicach, 14 lipca 1942 roku, w dniu śmierci druha Mańki. Czarno-biała forma komiksu dodatkowo oddaje grozę okupacji hitlerowskiej, a sam scenariusz opiera się na aktualnej wiedzy o działalności Organizacji Orła Białego i lublinieckich Szarych Szeregów.

Oficjalna prezentacja komiksu znanego i cenionego autora komiksów historycznych Marcina Opiłowskiego odbędzie się w najbliższą sobotę 14 listopada 2020 roku. Z powodu obostrzeń sanitarnych spotkanie będzie odbywało się w formie „Spotkania on-line”, w którym wezmą udział:

  • Marcin Opiłowski (autor komiksu);
  • Sebastian Ziółek (lubliniecki historyk);
  • Bartek Zbączyniak (autor biogramu druha Mańki, na podstawie którego powstał scenariusz komiksu).

Dzieło powstało przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Lublińcu, a także ze środków własnych Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Natomiast honorowy patronat nad nim objęli: Muzeum Harcerstwa, Instytut Pamięci Narodowej, Śląska Chorągiew ZHP, a także Komisja Historyczna Hufca ZHP Lubliniec im. druhny Krystyny Rożniewskiej.

Osoby zainteresowane komiksem będą mogły pobrać go w wersji cyfrowej 14 listopada br. ze strony hufca ZHP w Lublińcu. Natomiast wersja papierowa w formacie B5, w nakładzie 300 egzemplarzy w pierwszej kolejności trafi do harcerzy, szkół i biblioteki, a następnie mieszkańcy powiatu lublinieckiego będą mogły go otrzymać za darmo.

W Lublińcu uczczą pamięć Konrada Mańki 1
Fot: Starostwo Powiatowe w Lublińcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here