fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeMinisterstwo zrobiło reformę, problem mają uczniowie

Ministerstwo zrobiło reformę, problem mają uczniowie

Ponad pół tysiąca uczniów nie zakwalifikowało się do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez częstochowski samorząd. Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce problemy z rekrutacją wynikają w Częstochowie z zamieszania związanego z reformą szkolnictwa przeprowadzoną przez rząd 2017 roku. Po likwidacji gimnazjów, o miejsce w szkołach walczą w tym roku dwa roczniki – po raz ostatni absolwenci wygaszanych gimnazjów i po raz pierwszy absolwenci klas ósmych z przywróconych ośmioklasowych podstawówek.

Ministerstwo zrobiło reformę, problem mają uczniowie 1


W tym roku dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych samorząd częstochowski przygotował 6330 miejsc w 211 oddziałach liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Prognozowano, że o przyjęcie do miejskich szkół w Częstochowie będzie starać się ok. 6 tysięcy uczennic i uczniów. Ponad połowa, bo 3,7 tys. miała pochodzić z samego miasta, reszta, jak od lat z okolicznych miejscowości.
W czasie rekrutacji do częstochowskich szkół zalogowało się łącznie 7385 osób, z czego 1253 dostało się do szkół prowadzonych przez inne organy. Spośród pozostałych 6132 absolwentów, do szkół wszystkich typów prowadzonych przez miasto zakwalifikowanych zostało 5598 uczniów, do wybranych szkół nie dostało się natomiast 534 uczniów.
Jak wynika z ustaleń magistratu, samorząd dysponuje jeszcze aktualnie w różnych typach szkół 396 wolnymi miejscami.
– Do 24 lipca 2019 r. rodzice lub pełnoletni kandydaci powinni potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani — informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy. — Dopiero po zakończeniu tego etapu będzie wiadomo, ile faktycznie wolnych miejsc pozostało w szkołach. Od 26 do 30 lipca uczniowie, którzy nie dostali się do szkół w zasadniczej rekrutacji, powinni złożyć wnioski (wraz z dokumentami) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w rekrutacji uzupełniającej.
Jak zapewnia częstochowski samorząd, władze miasta będą się starały znaleźć miejsca dla niezakwalifikowanych uczniów i w miarę swoich możliwości złagodzić skutki reformy MEN-u.
Miasto chce umieścić w szkołach wszystkich chętnych. Samorząd przeprowadził w tym celu konsultacje z dyrektorami szkół. O dalszych decyzjach, samorząd ma na bieżąco informować częstochowian.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -