Trzy dekady jak jeden dzień! 3 stycznia 1993 r. minęło 30 lat od pierwszego Finału WOŚP Wspominamy, jak spontaniczna akcja charytatywna przerodziła się w międzynarodową inicjatywę.
Pomysł na Finały WOŚP, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej zimy, narodził się w trakcie programu Jerzego Owsiaka „Róbta, co chceta”. Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Wydarzenie zyskało patronat Telewizji Polskiej, która całość relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jerzy Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca.
Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych. Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 zł (ponad 37 miliardów starych złotych).
Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić: kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, puls oksymetry, CPAP-y oraz respiratory.
2 marca 1993 r. nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej założycielami zostali Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski oraz Beata Bethke.
Od tamtej pory Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy geriatrię. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 miliardów zł i kupiła blisko 70 000 urządzeń.
Podstawą działania WOŚP od samego początku jest zaufanie, dlatego tak istotne dla Fundacji jest przedstawianie rozliczeń i szczegółowe informowanie o sposobie wydawania środków uzyskanych od społeczeństwa. Kluczowym elementem pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego – Fundacja kupuje urządzenia medyczne na drodze Konkursu Ofert, co daje gwarancję wyboru najlepszych urządzeń. Kontrakty uznane są za zrealizowane dopiero w momencie, gdy urządzenia są zainstalowane w placówkach medycznych a personel przeszkolony. Warto też pamiętać, że Fundacja często kupuje najnowocześniejszy sprzęt, który wymaga nie tylko przeszkolenia personelu, ale też przygotowania placówek medycznych na jego przyjęcie.
Poza dokonywaniem zakupów sprzętu medycznego, które stanowią realizację celów Finału, Fundacja prowadzi całoroczne programy medyczne.
W trakcie pierwszych Finałów WOŚP datki zbierane były tylko metodami tradycyjnymi, a zamiast do jednakowych tekturowych puszek wolontariusze kwestowali z różnego rodzaju pojemnikami i workami.
Od lat usprawniany jest dostęp formy płatności elektronicznych, by wspieranie Finału i innych akcji Fundacji było przystępne i proste. Oprócz kwesty do tradycyjnych puszek, można wesprzeć cel 31. Finału poprzez m.in. Skarbonkę, wpłatę za pośrednictwem strony www.wosp.org.pl oraz portali pomagam.pl i siepomaga.pl.
mat. ze strony www.wosp.org.pl
Czytaj także: „Fenomen”. Dokumentalna opowieść o Jerzym Owsiaku i historii WOŚP na ekranie OKF-u