fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywka„Fenomen”. Dokumentalna opowieść o Jerzym Owsiaku i historii WOŚP na ekranie OKF-u

„Fenomen”. Dokumentalna opowieść o Jerzym Owsiaku i historii WOŚP na ekranie OKF-u

W sobotę, 28 stycznia, na dzień przed 31. Finałem WOŚP. Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne „Iluzja” zaprasza na seans filmu dokumentalnego „Fenomen”.

3 stycznia minęło 30 lat od 1. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji 20 stycznia na ekrany polskich kin wszedł „Fenomen”. To pierwszy kinowy film dokumentalny opowiadający o Jerzym Owsiaku i historii jego Fundacji.

Obraz ukazuje przemianę beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Jerzy Owsiak w szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Owsiak na moment ustąpił ze stanowiska. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

Reżyserką dokumentu jest Małgorzata Kowalczyk. Na ekranie – oprócz Owsiaka – wypowiadają się m.in. Agata Młynarska i Walter Chełstowski. Opowiadają choćby o programie „Róbta, co chce ta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki”, finale emitowanym na ekranie TVP, niezwykłym zrywie serc, powstaniu nazwy Fundacji i loga z serduszkiem. Wykorzystano szereg materiałów archiwalnych.

– Historię Orkiestry i samego Owsiaka, śledzimy w filmie w sposób dość chaotyczny. Nie ma tu prostej chronologii, raczej skaczemy po kolejnych latach oraz edycjach, by zaraz znów cofnąć się na osi czasu. Ta metoda przypomina mi trochę samego bohatera, chaotycznego właśnie, mającego tysiąc pomysłów na minutę, zarażającego energią każdego, kto znajdzie się w jego towarzystwie. Owsiak jest samograjem. Oczywiście stwierdzenie, że wystarczy postawić przed nim kamerę i ma się gotowy dokument, byłoby sporym uproszczeniem, ale na bohatera, pod względem filmowej atrakcyjności, Małgorzata Kowalczyk trafiła znakomitego – czytamy w recenzji, która ukazała się na portalu film.interia.pl.

„Fenomen”. Dokumentalna opowieść o Jerzym Owsiaku i historii WOŚP na ekranie OKF-u 1
„Fenomen” (mat. OKF)

„Fenomen” to coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jerzego Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

– Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Myślę, że to będzie premiera 30-lecia – mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu.

„Fenomen” można będzie obejrzeć w sobotę, 28 stycznia o godz. 18.45 na ekranie Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja”. Bilety normalne kosztują 17 zł, ulgowe – 15 zł. Szczegóły: www.okf.czest.pl.

red., mat. OKF

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -