fbpx

Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kaplicy na Starym Cmentarzu

Po mszy Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc razem z Sekretarz Kamilą Malinowską-Sztangreciak oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kubakiem złożyli hołd ofiarom Katynia składając kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

„Bestialsko zamordowana została elita polskiego narodu – lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, księża. Wśród nich radomszczanie – symbolicznie uhonorowani w miejscu, w którym stoimy. Zbieramy się tutaj by ich uczcić, by oddać hołd bohaterom, ofiarom ludobójstwa, dzięki którym żyjemy w wolnym państwie. Wspominamy tragedię sprzed ponad osiemdziesięciu lat ku przestrodze, by już nigdy nie ginęli niewinni ludzi – mówił prezydent Jarosław Ferenc. Niestety ostatni miesiąc pokazuje, że sprawcy zbrodni katyńskiej nie zostali dość ukarani, a ich rosyjscy potomkowie czują się bezkarni, co widać w czasie brutalnej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. – Bucza, Hostomel, Mariupol to nowe miejsca kaźni. Wiemy, co to znaczy walczyć o wolność, godność i niepodległość, co znaczy oddać życie za te wartości. Dlatego wspieramy Ukraińców. Głosy wsparcia i pomoc płyną z Radomska, Polski, z Unii Europejskiej i całego świata. Oby rzeczywiste sankcje i działania wymierzone w Rosję Putina, pomogły zachować Ukraińcom niepodległe państwo, a w przyszłości ujawnić i rozliczyć wszystkie rosyjskie zbrodnie” – tak zakończył przemówienie Jarosław Ferenc.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto, które obchodzone jest co roku właśnie 13 kwietnia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku.

Dodatkowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza, zostały postawione kwiaty i zapalone znicze symbole pamięci. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Radomska, Powiatu Radomszczańskiego i przybyłe do biblioteki delegacje z radomszczańskich szkół. Następnym punktem obchodów, które zostały zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej był wykład dr Joanny Żelazko, Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej – KŚZpNP Oddziału w Łodzi nt. Zbrodnia Katyńska – kłamstwo i walka o prawdę.

K KIK