fbpx

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera dwie nowe wystawy

W czwartek, 16 września Miejska Galeria Sztuki inauguruje dwie nowe wystawy. Obie będzie można oglądać do 7 listopada.

W Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64) szykuje się sporo zmian. W czwartek, 16 września o godz. 18 częstochowska instytucja zaprasza na wernisaże dwóch wystaw: poplenerowej „Jurajska Jesień” oraz pokonkursowej „Martwa natura w fotografii”.

Pierwsza wypełnia Salę Śląską i stanowi plon 46. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego organizowanego przez Częstochowski Okręg ZPAP. 46. Plener odbył się w Folwarku w Zrębicach, ale w wystawie, oprócz uczestników pleneru biorą udział również inni artyści, także, dzięki staraniom komisarz pleneru Elżbiety Ledeckiej i wiceprezes ZPAP Okręgu Częstochowskiego Romualdy Anioł-Lubas, z zagranicy: z Białorusi, Bahrajnu, Danii i Francji.

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera dwie nowe wystawy 2
9. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wszystkie motywy i tematy pejzażu jurajskiego oddane są w sposób oryginalny, właściwy twórcom. Warto dodać, że wystawa poplenerowa „Jurajska Jesień” jest  trwale związana z działalnością MGS  – co roku, od początku działalności Galerii, stanowi stały punkt programu wystawienniczego.

„Martwa natura w fotografii”

W historię instytucji ściśle wpisuje się również Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”. Wystawę pokonkursową towarzyszącą dziewiątej edycji wydarzenia, można oglądać w Sali Poplenerowej. Tegoroczna odsłona Salonu wiązała się z kilkoma zmianami: po rezygnacji pomysłodawcy Salonu Janusza Mielczarka, funkcję komisarza przyjął Sławomir Jodłowski, z kolei jury obradowało po raz pierwszy bez udziału prezesa Fotoklubu RP Mieczysława Cybulskiego. Wobec tych nieodwołalnych zmian organizatorzy stawiali sobie pytanie, czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wystawa złożona z 53 fotografii (wybranych przez komisję spośród 211 zgłoszonych prac) oraz dwanaście honorowych nagród (medale i wyróżnienia FIAP, medale Fotoklubu RP, tytuł Best Author) przekonują, że wciąż jest to możliwe – temat martwej natury w fotografii pozostaje autonomiczny i oryginalny.

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera dwie nowe wystawy 3
9. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

– W moim założeniu termin ten ciągle ewoluuje, poszerzając jednocześnie kontekst o bardziej abstrakcyjne, intelektualnie wzbogacone, podejście do tematu. Taka bowiem jest współczesna fotografia, która stara się wprowadzać innowacyjność nawet w pozornie martwym temacie, jakim jest „martwa natura”. Nie znaczy to oczywiście, że prace nadesłane na konkurs przedstawiające ten temat bardziej tradycyjnie, są mniej wartościowe i niżej oceniane. W związku z powyższym niełatwe zadanie miało jury konkursu, oceniając konkursowe prace. Wywiązała się żywa, konstruktywna dyskusja, niepozbawiona pozytywnych emocji, które są także intelektualną wartością tego konkursu. Przyglądając się obradom jury (jako komisarz nie biorę udziału w ocenie prac), odniosłem wrażenie, że zostały nagrodzone prace świadczące o inwencji autorów i, w dużej części, niekonwencjonalnemu podejściu do tematu, jak i zaznaczeniu indywidualnego stylu artysty. Zaznaczyły się także w nagrodzonych pracach, nowe przestrzenie, które niejako zostały zaanektowane do tematu „martwa natura” – zaznacza komisarz konkursu Sławomir Jodłowski.

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera dwie nowe wystawy 4
9. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

W planach są kolejne wernisaże!

Obie wystawy będą udostępnione zwiedzającym od 17 września. Prezentacja dostępna będzie do 7 listopada. Od wtorku do piątku Miejska Galeria Sztuki zaprasza od godz. 10.30 do 18, a w soboty i niedziele – od godz. 12 do 19. Bilety na wystawy czasowe kosztują 10 zł (normalne) i 8 zł (ulgowe), w środy wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

W planach są kolejne nowe wystawy i otwarcia. Już 23 września o godz. 18 instytucja zaprasza bowiem na wernisaż ekspozycji „marginesy” Mateusza Pawełczyka prezentowanej w Galerii Promocji Młodych – Antresola. Dzień później (o tej samej godzinie) w Sali Gobelinowej odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy Bartosza Frączka – „25 lat malowania”. Obie propozycje także będzie można zwiedzać do 7 listopada. Nieco krócej, bo do 24 października, w Galerii Zwiastun eksponowane będą malarskie prace Bartłomieja „Bebe” Frączka. Wystawa nosi tytuł „Moja pierwsza” i stanowi debiut indywidualny tego autora. Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 17.30, a prezentacja będzie dostępna już od 21 września.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: “Beksiński” w Częstochowie już tylko do 30 września. Kto nie był, ma ostatnią szansę