fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywka"Beksiński" w Częstochowie już tylko do 30 września. Kto nie był, ma...

„Beksiński” w Częstochowie już tylko do 30 września. Kto nie był, ma ostatnią szansę

Po piętnastu latach twórczość Zdzisława Beksińskiego opuszcza częstochowską Miejską Galerię Sztuki. Na ostatnie spotkanie z twórczością mistrza, mamy czas do 30 września.

Piętnaście lat wystawy twórczości Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie stanowi już własną, kompletną historię. Od 2006 r. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie pozostawała dysponentem części dorobku artystycznego Zdzisława Beksińskiego, pochodzącej ze zbiorów paryskich marszandów Anny i Piotra Dmochowskich. Twórczość urodzonego w Sanoku mistrza, prezentowana była jako wystawa stała „Muzeum Zdzisława Beksińskiego”.

"Beksiński" w Częstochowie już tylko do 30 września. Kto nie był, ma ostatnią szansę 1
Wystawa „Beksiński. Drugie Muzeum” prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Po latach kolekcjonerzy zdecydowali, że pora na zmianę, i tak dzieła nieżyjącego już twórcy trafiły do Krakowa. Dla Częstochowy była to ogromna strata, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Anna Paleczek-Szumlas zawalczyła o to, by instytucja zyskała inne prace mistrza.

Małżonkowie zgodzili się bezpłatnie udostępnić instytucji -pod warunkiem “permanentnego” prezentowania prac zwiedzającym – inne dzieła ze swojej bogatej kolekcji. I tak odświeżone wnętrza dawnego muzeum wypełniły perełki, które nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Od tej pory w Częstochowie można podziwiać 30 znakomitych rysunków i tyle samo obrazów autorstwa Beksińskiego. Wystawa znana jako „Beksiński. Drugie Muzeum” (pisaliśmy o niej m.in. TUTAJ). była trzecią po Sanoku i Krakowie największą ekspozycją prac mistrza.

Co więcej, we wnętrzu muzeum eksponowana była niewielka ekspozycja prac francuskiego artysty Michela Henricota, które również pochodzą z kolekcji Dmochowskich. Jak podkreśla instytucja: “surrealna wyobraźnia łączy nazwiska obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością”.

Wystawę tę częstochowska galeria prezentowała blisko sześć lat, budując wokół niej wiele wydarzeń kontekstowych, poszerzających wiedzę o artyście i urozmaicających odbiór jego sztuki – spotkania, spektakle teatralne, koncerty, dyskusje… (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

Wystawę można oglądać już tylko do końca września!

"Beksiński" w Częstochowie już tylko do 30 września. Kto nie był, ma ostatnią szansę 2
Wystawa „Beksiński. Drugie Muzeum” prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Niestety, po latach twórczość Zdzisława Beksińskiego opuszcza Częstochowę. Można ją oglądać tylko do 30 września.

-W grudniu 2020 r. upłynął termin umowy depozytowej z kolekcjonerami i po negocjacjach nastąpiła kolejna zmiana – osiemnaście obrazów Beksińskiego z naszego Muzeum trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a w zamian kolekcjoner zadecydował o przekazaniu częstochowskiej Galerii, w depozyt, 60 odbitek fotografii ze swojej kolekcji. Decyzja ta ma jednak ograniczenie czasowe, depozyt obowiązuje do końca września. Fotografie stanowić będą główną część wystawy, na której nadal znajdą się obrazy i rysunki. Wystawa traci jednak swój wieloletni status stałej ekspozycji w MGS, pozostając ostatnią szansą na spotkanie z twórczością Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie – wyjaśnia na swojej stronie częstochowska galeria.

Do 16 września – ze względów technicznych (zmiana ekspozycji czasowych) wystawa dostępna jest w godz. 10-15.30. Potem od wtorku do piątku można ją oglądać od godz. 10.30 do 18, a w soboty i niedziele – od godz. 12-19. Bilety normalne kosztują 12 zł, ulgowe – 10 zł. Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -