fbpx

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera cztery nowe wystawy

Zmiany dotyczą wszystkich sal! Rządzić będzie malarstwo, obiekty i grafika. Oto nowe propozycje, które przygotowała Miejska Galeria Sztuki.

„A ciało duszą się stało”, „Our”, „Antymateria”, Życie w obrazach” – to tytuły czterech najnowszych wystaw przygotowanych przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. Otwarcie wszystkich zaplanowano na czwartek, 18 listopada na godz. 18. Ekspozycje udostępnione zostaną zwiedzającym dzień później, a można je będzie oglądać aż do 9 stycznia 2022 r.

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera cztery nowe wystawy 2
Wystawa „A słowo ciałem się stało” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Sala Śląska: „A ciało duszą się stało”

Pierwsza z wymienionych wystaw prezentowana jest w Sali Śląskiej. Jej autorkami są Katarzyna Kukuła, Maja Krysiak, Martyna Borowiecka, Ewa Ciepielewska, Bogusława Bortnik-Morajda, Maria Michoń i Monika Misztal. Kuratorkami zostały zaś – obok wymienionych już Kukuły i Knysak- Barbara Major i Joanna Matyja.

-Wystawa dzieł siedmiu Artystek, które doskonale rozumieją, że jesteśmy osadzeni w doświadczeniu w bezpośredni, cielesny sposób. Ciało jest konkretem, jest tu i teraz a jednocześnie stanowi podstawę i ramy zdarzeń, przeżyć. Ciało jest jednostkowe i równolegle wpisuje się i jest wpisane w różne uniwersa, te na wyciągnięcie ręki, codzienne i te kosmiczne. Ciało łączy więc w sobie z jednej strony materię, fizjologię, z drugiej zaś opowieść o życiu, przeszłość i przyszłość, gwiazdy i niebo. Przedstawienie ciała w obrazie jest zarazem przedstawieniem rozlicznych światów. Gest twórczy powstaje w szczelinie pomiędzy materialnym i duchowym, jest efektem działania „machiny wyobraźni” – pisze o „A ciało duszą się stało” Katarzyna Kukuła.

Otwarcie wystawy poprzedzi występ śpiewaczek z Kół Gospodyń Wiejskich Mstowianki oraz Szpileczki (zaplanowany na godz. 17.45).

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera cztery nowe wystawy 3
„A słowo ciałem się stało” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Sala Poplenerowa: „OUR”

Z kolei w Sali Poplenerowej eksponowana będzie grafika Barbary Jury. W 2018 r. autorka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym. Dyplom z zakresu grafiki artystycznej uzyskała w pracowni S.I.T.O.D.R.U.K.U pod przewodnictwem prof. Waldemara Węgrzyna i as. dr Michaliny Wawrzyczek–Klasik. Jura ma na swoim koncie Grand Prix 10. Triennale Grafiki Polskiej (Katowice 2018).

-Sitodruk i offset to techniki służące do masowej produkcji obrazu, wspierające współczesną nadprodukcję i hiperkonsumpcję. Ich zastosowanie do produkcji „graficznych śmieci” można odbierać w sposób symboliczny. Śmieci transformujące do postaci grafiki, wzmocnione przez masową multiplikację, okazują się przewrotnie piękną ilustracją Armagedonu. Jest to przestrzeń na refleksję, że być może to jedyny pejzaż przyszłości na jaki możemy liczyć. Siła tego przekazu została doceniona przez międzynarodowe Jury 10 Triennale Grafiki Polskiej i uhonorowana Grand Prix. Na wystawie „Our” Artystka rozwija podjęty temat tworząc monumentalną instalację przestrzenną, do której realizacji po raz kolejny zaprzęga medium grafiki. Instalacja jest bytem efemerycznym i w przeciwieństwie do realnych hałd śmieci, stanowi chwilową scenografię. Po jej demontażu będzie można odetchnąć z ulgą i zapomnieć, że istnieje podobny problem – tak opisała twórczość Jury Dorota Nowak-Rodzińska.

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera cztery nowe wystawy 4
Wystawa „OUR” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Antresola: „Antymateria”

Grafika prezentowana jest również w kolejnej z sal – Galerii Promocji Młodych – Antresola. To przestrzeń dla „Antymaterii” Anny Tarnowskiej. Dyplom z grafiki warsztatowej uzyskała ona w 2019 r. na Uniwersytecie Humanistyczno–Przyrodniczym im. Długosza w Częstochowie (pod kierunkiem prof. Grzegorza Banaszkiewicza). Poza grafiką i rysunkiem interesuje się zjawiskami fizycznymi.

Pracuje w wielu technikach; próbuje je łączyć i dostosowywać do swoich upodobań wizualnych. W warsztacie graficznym upodobała sobie szczególnie suche techniki druku wklęsłego. Od 2019 r. pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Grafiki UJD. Tarnowska jest m.in. laureatką Nagrody dla Młodego Grafika w konkursie GRAFITEKA 2019 ZPAP w Warszawie.

-Jestem zafascynowana wpływem relacji międzyludzkich na Nas samych oraz na to, jak przekładają się one na twórcze działania. W serii powstałych grafik pragnę oddać mój sposób postrzegania Materii Graficznej. Wijące się elementy światła i czerni ukazują moment tuż przed  reakcją – zaznacza Anna Tarnowska.

Sala Gobelinowa: „Życie w obrazach”

Częstochowska Miejska Galeria Sztuki otwiera cztery nowe wystawy 5
Jacek Sztuka podczas aranżacji wystawy „Życie w obrazach” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

W ostatniej z sal Miejskiej Galerii Sztuki trafimy zaś na wystawę retrospektywną malarstwa Jacka Sztuki – „Życie w obrazach”. Pretekstem do jej przygotowania stała się 20. rocznica obrony dyplomu autora na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Na wystawie można zobaczyć m.in. takie cykle malarskie jak „W samochodzie”, „Mięso-złom”, „Podróżni”, „Hybrydy”, „Zanurzenia” oraz „Portrety”.

Dodajmy tu, że otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert Lidii, Marcina, Mikołaja, Nikodema Pospieszalskich oraz Zuzanny Tomaszewskiej. Koncert poprzedzi skrzypcowy występ uczniów częstochowskiej szkoły Suzuki.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Malarskie “Życie w obrazach” Jacka Sztuki. Wernisaż wystawy już w czwartek!