fbpx
Strona głównaPolecaneMiedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej "Macondo"

Miedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej „Macondo”

Do Miedźna przyjeżdżać będą artyści z całego kraju. Powstał tu bowiem Dom Pracy Twórczej „Macondo”. Ma być nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń, ale również azylem dla twórców z całej Polski.

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady organizują w Chorzowie Port Poetycki, czyli jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce (co roku odwiedza je ponad 250 autorów). Teraz za sprawą małżeństwa, twórcy z całej Polski będą przyjeżdżać także do Miedźna, w powiecie kłobuckim. Tu właśnie powstał Dom Pracy Twórczej „Macondo”, w którym odbywać będą się spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, a także koncerty. Według zapowiedzi „Macondo” ma być także schronieniem dla twórców, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji. Warto dodać, że to pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.  

– Pięć miesięcy temu, w szczycie pandemii, kupiliśmy w Miedźnie kawałek ziemi z kilkoma niewielkimi nieruchomościami.  Największy dom wymagał pracy, a mniejszy kapitalnego remontu. Mieliśmy jednak jasny cel. Zależało nam na stworzeniu azylu twórczego blisko natury, miejsca, które tętnic będzie życiem kulturalnym – mówi Barbara Janas-Dudek.  

Miedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej "Macondo" 1
Prace w Macondo (fot. Macondo-materialy prasowe)

„Sił twórczych nie brakuje”

Z pomocą małżonkom ruszyli znajomi, w tym głównie poeci i pisarze. Kilkadziesiąt osób z całego kraju zakasało rękawy i przyłączyło się do remontu. Ruszyła też internetowa zbiórka środków na Zrzutka.pl. Można ją znaleźć po hasłem „Dom Pracy Twórczej Macondo”. Zbiórka trwa jeszcze 29 dni, a celem jest zebranie 25 tys. zł.

– Prace od miesięcy trwają praktycznie non stop, dzień i noc. Musieliśmy nie tylko usunąć to, co zostało po dawnych właścicielach, wymienić instalację, podłogę, drzwi, ale także całkowicie zaadaptować duży dom i to przy skromnym budżecie. Pomogli jednak artyści, którym spodobała się idea miejsca. Wiele mebli sami stworzyliśmy, część dostaliśmy i odnowiliśmy. Kiedy jednak ma się pasję do czegoś, sił twórczych nie brakuje – mówi Janas-Dudek.  

Plany są ambitne!

Miedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej "Macondo" 2
„Macondo” (Facebook)

Aktualnie „Macondo” jest prawie ukończony i powoli zaczyna tętnić życiem artystycznym.  Dom Pracy Twórczej można znaleźć przy ul. Częstochowskiej 86.

– Główny budynek jest praktycznie wyremontowany. Co więcej, gościł już pierwszych poetów i muzyków. Chcieliśmy zobaczyć, jak się sprawdza. Zdał egzamin! Mały domek jest jeszcze w remoncie, sporo jest do zrobienia. Trzeba wymienić elewację i dach. Ukończone są natomiast prace nad ogrodem, trwają prace nad tarasem-sceną, na której występować będą twórcy – mówi Jacek Dudek. – Lista chętnych, aby tu przyjechać robi się coraz dłuższa. Ledwo ruszyliśmy, a już mamy w planach spotkania z poetami, a także wieczory autorskie, mini koncerty, wystawy i kiermasze książek. Wszystko wskazuje więc na to, że Miedźno wkrótce stanie się ważnym miejscem na artystycznej mapie Polski i woj. śląskiego, co cieszy – dodaje

Pomysłodawcy Domu Pracy Twórczej mają ambitne plany. – Dom będzie miejscem pracy artystów. Będą mogli tutaj zaszyć się i z dala od zgiełku miasta pracować np. nad książką czy obrazami. Ma być więc swoistą pracownią, ekologiczną, agroturystyczną, blisko natury. Będzie to też miejsce spotkań i integracji twórców nie tylko z regionu, ale z całej Polski i Europy. „Macondo” ma być także tymczasowym miejscem noclegowym, w szczególności dla artystów, którzy znaleźli się na zakręcie np. z powodu utraty pracy w pandemii – mówi Barbara Janas-Dudek.  

By przywrócić ideę domów pracy twórczej

Miedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej "Macondo" 3
„Kiermasz 10 zł dla kultury” (mat. Macondo/Facebook)

„Macondo” ma przywrócić ideę domów pracy twórczej, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów. – Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem – to twórcy, którzy często gościli w Domach Pracy Twórczej, z Willą „Astorią” w Zakopanem na czele. Do „Macondo” Dudkowie chcą przenieść ten klimat. Sprawić, że dony tego typu znów staną się ważnym elementem życia kulturalnego w kraju.  

W piątek, 2 lipca o godz. 17 swój koncert i wieczór autorski będzie miał tutaj pochodzący ze Śremu muzyk i poeta Omir Socha. Autor poczyta wiersze m.in. o nadwarciańskich łęgach. Wstęp jest wolny.

Z kolei już 10 lipca o swojej poezji opowiedzieć ma mławski poeta Jarosław Trześniewski-Kwiecień, autor m.in. tomów „Nadejście” i „Piwnica Mozarta”. Potem przewidziano spotkania z poetkami. 17 lipca gościć tam będzie Teresa Radziewicz, a 24 lipca- Agata Cichy.

Dodatkowo, w każdy weekend wakacji „Macondo” zaprasza na kiermasz książki „10 zł dla kultury”. Zebrane środki przeznaczone będą na prace remontowe. Dom zaprasza w każdy weekend przez całą dobę.

Więcej aktualności dotyczących Domu Pracy Twórczej „Macondo” można znaleźć na Facebooku.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV