fbpx

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon

Czwarty sezon w „Małej Rolce” pomału zbliża się do finałowego spektaklu oraz trzeciej edycji artystycznego obozu „Sztuka Lata” w Orlim Gnieździe Hucisko koło Częstochowy.

Przypomnijmy: Studio Aktorskie „Mała Rolka” narodziło się w Częstochowie w 2018 r. Jego założycielem jest aktor Bartosz Kopeć, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w St. Petersburgu, który od 2005 r. związany jest z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Kinomani kojarzą go z występów w takich produkcjach jak np. „Rodzeństwo”, „Kler” czy „Wołyń”, a telewidzowie – m.in. „Młody Piłsudski” czy „Ojciec Mateusz”.

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 2
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

Tu nie ma miejsca na nudę!

Studio mieści się przy ul. Kilińskiego 32/24 (to siedziba Częstochowskiego Teatru Tańca). To tam zaprasza na całoroczne warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Zajęcia prowadzi zespół profesjonalistów: aktorów, tancerzy, muzyków i plastyków. W programie są zajęcia aktorskie, taneczne, wokalne oraz plastyczne.

– Do naszej oferty szybko zaczęły dochodzić zajęcia dodatkowe, które są też dodatkowo płatne. To propozycje takie jak dubbing, warsztaty z animacji poklatkowej, filmowe, dziennikarskie, fotograficzne, capoeiry. „Rolkowicze” na pewno nie narzekają na nudę – mówi Bartosz Kopeć.

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 3
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

Zostając przy zajęciach dodatkowych, przyniosły je m.in. tegoroczne „Ferie w Rolce”. Najpierw warsztatowicze mieli okazję wziąć udział w zajęciach z dubbingu, które poprowadzili Łukasz Fober i Magda Herman-Urbańska. Potem pod czujnym okiem Pawła Walendowskiego uczestniczyli w warsztatach z animacji poklatkowej. Zwieńczył je film animowany, który nakręcili sami „Rolkowicze”. Zadań mieli zresztą więcej, bo byli odpowiedzialni także za scenariusz i scenografię. Emocji i pomysłów nie brakowało!

Na małym ekranie…

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 4
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

Co ważne: uczestnicy zajęć mają również okazję spróbować swoich sił na małym i dużym ekranie oraz scenie teatralnej.

– Współpracujemy z warszawską Agencją Aktorską Forte. Dostajemy informacje o propozycjach udziału w filmach, serialach czy reklamach, a potem zastanawiamy się, który z naszych warsztatowiczów najlepiej pasuje do roli. „Rolkowicze” nagrywają materiały, jeżdżą na castingi i dostają angaż. Jak np. Ilia Piątek, który zagrał już m.in. dużą dziecięcą rolę w serialu „Wojenne dziewczyny”, czy w filmie u Patryka Vegi – podkreśla twórca i założyciel „Małej Rolki”. – Nasi „aktorzy” wystąpili m.in. w serialu „Remiza” i w reklamie TV. Dzięki temu zdobywają pierwsze doświadczenia przed kamerą i podczas pracy na prawdziwym planie filmowym. My jesteśmy dumni, a dzieciaki zadowolone, więc chcemy kontynuować takie działania – dodaje.

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 5
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

… i deskach teatru

Nawiązując do teatralnych doświadczeń, to w takie obfitowała współpraca z Teatrem Nowym w Częstochowie. „Rolkowicze” wystąpili w happeningu teatralnym „Moja droga”, który na podstawie dramatu Katarzyny Zwolskiej-Płusy wyreżyserował Paweł Bilski. Realizacja, której premiera miała miejsce w listopadzie 2021 r., zebrała mnóstwo pochlebnych opinii, a scena, która zagrana była  nieopodal Archikatedry na pewno zapadnie w pamięć. 

Początek 2022 r. przyniósł kolejne wyzwanie. Tym razem przed „Rolkowiczami” stanęła otworem duża scena Teatru im. A. Mickiewicza. Wspomniany już Ilia Piątek, Natan Wywiał i Mateusz Mazurkiewicz, zamiennie wcielili się w rolę w chłopca w znakomitym spektaklu „Kandyd, czyli optymizm”, według Voltaire’a, który  wyreżyserował Rafał Szumski. Było to prawdziwe spotkanie pokoleń, Bartosz Kopeć wciela się w tej produkcji bowiem w cztery role: Kakambo, Anabaptysty Jakuba, Zausznika Inkwizytora i Żołnierza IV. Kto nie widział „Rolkowiczów” w akcji, będzie miał okazję nadrobić to już 11 maja (szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl).

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 6
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

Sezon zwieńczy spektakl

Aktualnie w Studio Aktorskim trwają przygotowania do finałowego spektaklu o roboczym tytule „Cyrk”. Poprzedni sezon podsumował „Kabaret”. Sięgnięto wówczas po teksty Kabaretu Starszych Panów, Niemena, Dzikowskiego, teksty Brzechwy, Tuwima czy Szekspira. Temat był wspólny, jednak każda grupa wiekowa przedstawiła swoją wersję, zmodyfikowaną według wieku i poziomu trudności.

– I tym razem sięgamy po wspaniałe teksty i muzykę, bo zależy nam na poznaniu przez młodych ludzi „klasyków” światowej kultury i oczywiście rozwoju artystycznym. Dzieciaki wkładają w przygotowanie mnóstwo pracy i energii. Staramy się im pokazać, że poprzez upór czy konsekwencję, ciężką pracę i dążenie do celu są w stanie dokonać wielkich rzeczy. Dzięki wytrwałości i zapałowi naszych „aktorów” mam nadzieję, że stworzymy spektakl, który zostanie w pamięci na długo – zaznacza Kopeć.

Częstochowskie Studio Aktorskie „Mała Rolka” niebawem kończy czwarty sezon 7
archiwum Studia Aktorskiego „Małe Rolka”

Artystyczny Obóz

Po całorocznej pracy będzie pora na letni odpoczynek. Zbliża się III Edycja Artystycznego Obozu „Sztuka lata”, który w tym roku odbędzie się w terminie od 14 do 24 sierpnia. Miejscem wakacyjnych atrakcji będzie Orle Gniazdo Hucisko. Organizatorzy zaplanowali pakiet bardzo atrakcyjnych zajęć takich jak aktorskie, impro, filmowe czy wokalne. Będą też warsztaty z capoeiry, jogi, tańca, dubbingu,  pantomimy i animacji poklatkowej. Zapisy trwają! 

Warto dodać, że obóz to propozycja również dla dzieci i młodzieży (od 6 do 17 lat), którzy na co dzień nie uczęszczają do Studia Aktorskiego „Mała Rolka”. Informacje i zapisy: kontakt@rolkastudio.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Studio Aktorskie „Mała Rolka” oferuje dużo więcej niż tylko warsztaty teatralne