fbpx

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera… Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku?

Końcówka października i nadchodzący dzień Wszystkich Świętych skłaniają do zadumy i wspomnień o tych, których wśród nas już nie ma.

Poniżej przedstawiamy kilka wspomnień o tych, których pożegnaliśmy od listopada 2020 r., czyli poprzednich obchodów Wszystkich Świętych. Wśród nich są związani z Częstochową i regionem pisarze, sportowcy czy aktorzy.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 2
Piotr Machalica (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Piotr Machalica

Ta wiadomość 14 grudnia 2020 r. sparaliżowała środowisko artystyczne w całym kraju. W nocy zmarł bowiem aktor Piotr Machalica, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru im. Mickiewicza. Artystę pochowano w Częstochowie, z którą choć wspomnianej funkcji już nie pełnił, związał się w życiu prywatnym. Artysta miał 65 lat.

Janusz Kała

Na początku tego roku pożegnaliśmy Janusza Kałę – nauczyciela wychowania fizycznego, trenera tenisa stołowego i piłki nożnej, działacza sportowego, społecznika. W 1978 r. założył on piłkarski klub Beniaminek Częstochowa, z którym był związany aż do śmierci. Wychował wielu piłkarzy, w tym Piotra Malinowskiego. Miał 70 lat.

Gothard Kokott

Już 11 stycznia kolejna smutna wiadomość obiegła środowisko piłkarskie. Zmarł bowiem były piłkarz i trener Rakowa – Gothard Kokott. Pracował on również m.in. w KS Stradom Częstochowa, MKS-ie Myszków, Lotniku Kościelec czy Jura Niegowa, a także w klubach z Polski (takich jak np. Zawisza Bydgoszcz, Clearex Chorzów). Miał 77 lat.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 3
Irit Amiel (fot. profil miasta na Facebooku, J. Respondek)

Irit Amiel

16 lutego zmarła pochodząca z Częstochowy izraelska poetka Irit Amiel. Zadebiutowała wydanym w 1994 r. tomem wierszy „Egzamin z Zagłady” (najpierw wydanym w języku hebrajskim, potem – polskim). W jej dorobku znajdują się również m.in. tomy poetyckie „Nie zdążyłam”, „Tu i Tam”, „Wdychać głęboko” oraz „Spóźniona”. Zagładzie poświęciła również zbiory opowiadań „Osmaleni” i „Podwójny krajobraz” – oba nominowano do Nagrody Literackiej „Nike”. Amiel była również cenioną tłumaczką, na hebrajski tłumaczyła m.in. utwory Marka Hłaski czy Wisławy Szymborskiej. Miała 89 lat.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 4
Paweł Stomma (archiwum rodzinne/Facebook)

Paweł Stomma

7 kwietnia zmarł Paweł Stomma – ceniony gitarzysta, kompozytor, twórca tekstów oraz psychoterapeuta. W pamięci wielu zapisał się przede wszystkim jako lider zespołu Breakmaszyna. Pierwsza płyta zespołu – “Postblues” ukazała się w 2007 r. (rok wcześniej grupa występowała na małej scenie festiwalu Rawa Blues w Spodku). Z kolei w 2010 r. światło dzienne ujrzał krążek “Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną”.

Roman Rembielak

17 kwietnia na Cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie pochowany został sędzia Roman Rembielak. Arbitrem piłki nożnej został on w 1984 r. Na początku był sędzią głównym i liniowym, a ostatnio piłkarskim obserwatorem. Przez ponad 36 lat sędziowania poprowadził wiele piłkarskich spotkań. Wychował wiele pokoleń sędziów piłki nożnej. Odznaczono go m.in. tytułem sędziego zasłużonego i honorowego Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Waldemar Miechowski

2 czerwca w wieku 90 lat zmarł Waldemar Miechowski. Był on jednym z pionierów rozgrywek żużlowych w Częstochowie. Startował w Częstochowskim Towarzystwie Cyklistów i Motocyklistów. Wraz z Włókniarzem zdobył w 1959 r. Drużynowe Mistrzostwo Polski. Był też żużlowcem kadry narodowej. Po zakończeniu kariery zawodniczej był działaczem CKM Włókniarz.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 5
Andrzej Kalinin (andrzej-kalinin.cze.pl)

Andrzej Kalinin

8 czerwca pożegnaliśmy słynnego pisarza Andrzeja Kalinina. Był on publicystą (zajmował się również krytyką teatralną i literacką), członkiem PEN CLUBU i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, publikował w nowojorskim „Dzienniku Polskim”, współpracował z krakowskimi periodykami literackimi „Arką”, „Arcanami” i „Dekadą Literacką”… Pierwsza z jego książek “…i Bóg o nas zapomniał”, trafiła na listę lektur obowiązkowych, czytana była w Radiu Wolna Europa i pierwszym programie Polskiego Radia. To za nią w 1994 r. uhonorowano pisarza Nagrodą Literacką Czesława Miłosza. Andrzej Kalinin spoczął na cmentarzu Komunalnym w Częstochowie. Miał 87 lat.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 6
Beata Bebel-Karankiewicz (mat. ze strony Miejskiej Galerii Sztuki)

Beata Bebel-Karankiewicz

24 lipca zmarła Beata Bebel-Karankiewicz. Malarka od 1988 r. związana była z dzisiejszym Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawach, pokazach i festiwalach sztuki współczesnej w Polsce i na świecie. Najważniejszy był dla niej język malarski,który badała w ramach kierowanego przez siebie interdyscyplinarnego projektu NAWA „Malowanie języka polskiego”. Swoją pasją i zaangażowaniem dzieliła się z wieloma pokoleniami studentów i osób kochających sztukę.

Barbara Kubicka-Czekaj

Profesor Barbara Kubicka-Czekaj zmarła 14 sierpnia. W swojej wieloletniej pracy zawodowej wychowała ona niemałą grupę polonistów, dziennikarzy czy późniejszych polityków. Częstochowska kultura zawdzięcza jej bardzo wiele. Przez lata była przecież prezesem Częstochowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Popularyzowała wiedzę o literaturze i kulturze, była nauczycielką częstochowskich szkół, wykładowczynią dzisiejszego Uniwersytetu im. Jana Długosza (i to od sameg początku, gdy uczelnia znana była jako WSN, potem WSP, AJD aż do czasów tutejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku). Miała 96 lat.

Mariola Jeziorowska

14 września zmarła Mariola Jeziorowska. Była cenioną animatorką częstochowskiego życia muzycznego, nauczycielem akademickim w Instytucie Teologicznym w Częstochowie, chórmistrzem, dyrygentem wielu chórów oraz zespołów wokalny (w tym np. Jasnogórskiego Chóru Żeńskiego “Kółeczko”), a także wiceprezydentem Polskiej Federacji „Pueri Cantores”. Od 1993 do 1998 r. była również dyrektorem Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 7
Krystyna Kołodziejczyk

Krystyna Kołodziejczyk

Urodzona w Częstochowie aktorka w 1960 r. ukończyła Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi. Występowała w Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Nowym w Warszawie, Och-Teatrze w Warszawie. Widzowie zapamiętali ją z licznych występów w filmach i serialach. Znana jest m.in. z ról w filmach “Kogel-mogel” czy “Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” i serialach “Czterej pancerni i pies”, “Zmiennicy”, “Dom”, “Złotopolscy” oraz “Miodowe lata”. Krystyna Kołodziejczyk zmarła 13 września. Miała 82 lata.

Machalica, Amiel, Kalinin, Kozera... Kogo jeszcze pożegnaliśmy w ciągu minionego roku? 8
Ireneusz Kozera (fot. Filharmonia Częstochowska)

Ireneusz Kozera

18 września zmarł niespodziewanie Ireneusz Kozera. Był on cenionym promotorem kultury i inicjatorem wielu działań artystycznych w naszym mieście. W 1995 r. pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 r. był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W latach 1999-2010 Kozera był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). W latach 2011-2020 Ireneusz Kozera sprawował funkcję dyrektora Filharmonii, a we wrześniu 2020 r. powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora. Miał 69 lat.

Zebrała Zuzanna Suliga