fbpx

Nie żyje Ireneusz Kozera – długoletni dyrektor Filharmonii Częstochowskiej i naczelnik Wydziału Kultury

Ta wiadomość z niedowierzaniem powtarzana jest w Częstochowie: nie żyje Ireneusz Kozera, długoletni dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

„Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci Dyrektora Ireneusza Kozery. Dziękujemy za wspaniałe lata, które poświęcił Filharmonii i Miastu Częstochowa, jako jej długoletni Dyrektor oraz Naczelnik Wydziału Kultury. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci” – taki wpis pojawił się w niedzielę, 19 września na facebookowej stronie Filharmonii Częstochowskiej.

Podobną można przeczytać m.in. na miejskiej stronie „Co, gdzie, kiedy w Częstochowie”. Wszędzie powtarzana jest ona z niedowierzaniem.

Promotor częstochowskiej kultury

Ireneusz Kozera był cenionym promotorem kultury i inicjatorem wielu działań artystycznych w naszym mieście. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986).

Orkiestra prowadziła wówczas ożywioną działalność koncertową, edukacyjną oraz festiwalową, inicjując m.in. powstanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Kozera współtworzył pierwszą Radę Artystyczno-Programową MFMS „Gaude Mater”, w której, z kilkuletnią przerwą, brał udział do 2012 r. Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 r.. W 1993 r. ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie, którego celem była intensyfikacja i koncentracja działań twórczych różnych środowisk miasta.

W 1995 r. pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 r. był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej, w którym wspólnie z działającym przy ACK chórem „Collegium Cantorum” organizowano Akademickie Spotkania Muzyczne.

W 1996 r. Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ireneusz Kozera współpracował ściśle z dyrektorem Zespołu, prof. Stanisławem Hadyną oraz jego następcami, przy organizacji koncertów, m.in. w: Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Sali Kongresowej, Bazylice Jasnogórskiej. Fundacja wspierała również organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska” oraz inne działania związane z kultywowaniem tradycji i kultury ludowej.

To on doprowadził do reaktywacji zespołu FO’CO

W latach 1999-2010 Kozera był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). W okresie swojej pracy w administracji samorządowej doprowadził do reaktywacji zespołu jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra. Na bazie sukcesów Zespołu od 2002 r. odbywa się w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. Powstało również Częstochowskie Stowarzyszenie Jazzowe, którego Ireneusz Kozera był honorowym członkiem.

Pośród przedsięwzięć powstałych z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery warto wymienić też m.in. Częstochowskie Spotkania Gitarowe, Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej, odbywające się corocznie od 1999 r. Święto Muzyki, Częstochowską Noc Kulturalną czy Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik.

Ireneusz Kozera był laureatem Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej.

Z kolei w 2014 r. został laureatem nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Kozera został wyróżniony za całokształt osiągnięć w dziedzinie promocji i upowszechniania kultury.

Człowiek „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

W 2017 r. otrzymał zaś honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Ireneusz Kozera został doceniony za wieloletni wkład w rozwój i promocję polskiej kultury. W tym samy roku, na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, otrzymał on Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2020 r. otrzymał z kolei wyróżnienie „Promotor Częstochowy” w kategorii kultury. Nagroda była uznaniem dla zasług Kozery podczas wieloletniej działalności w przestrzeni kulturalnej i artystycznej Częstochowy.

W latach 2011-2020 Ireneusz Kozera sprawował funkcję dyrektora Filharmonii, a we wrześniu 2020 r. powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora. W tym samy roku Ireneusz Kozera został laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Więcej o Ireneuszu Kozerze można przeczytać na stronie www.filharmonia.com.pl.

Zuzanna Suliga