fbpx

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny: poprzednio było Zawiercie, teraz pora na Bobolice

Trwa organizowany przez Filharmonię Częstochowską Letni Jurajski Festiwal Muzyczny. Tydzień temu koncertowano w Zawierciu, a w najbliższą sobotę filharmonicy zawitają do Bobolic.

Za nami cztery koncerty zrealizowane w ramach Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego. Przypomnijmy, że to najnowszy projekt Filharmonii Częstochowskiej. Inauguracja wydarzenia miała miejsce na Starym Rynku, potem filharmonicy wystąpili w Podlesicach, Olsztynie (relacja TUTAJ) i Zawierciu. To właśnie w ogrodzie Browaru na Jurze, odbył się ostatni z dotychczasowych występów. Muzyka classic & gypsy zabrzmiała w wykonaniu smyczkowego kwintetu męskiego, który tworzą Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Wojciech Rot – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela oraz Krzysztof Rajczyk – kontrabas.

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny: poprzednio było Zawiercie, teraz pora na Bobolice 2
Letni Jurajski Festiwal Muzyczny w Zawiercu (fot. Agnieszka Małasiewcz/Filharmonia Częstochowska)

Teraz pora na wizytę na zamku w Bobolicach. Już w sobotę, 24 lipca o godz. 19, usłyszymy tam wiolonczelowy kwartet Four Cellos w składzie: Adam Klocek – wiolonczela i prowadzenie, Emilia Sługocka – wiolonczela, Siergiej Rysanow – wiolonczela, Zofia Kulisiewicz – wiolonczela.

Przypomnijmy, że Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych ostańców. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce rodów szlacheckich. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.

Bilety wstępu na zamek zgodnie z miejscowym cennikiem, który można znaleźć TUTAJ.

Więcej o Letnim Jurajskim Festiwalu Muzycznym można przeczytać na: www.filharmonia.com.pl.

ZS